2022-06-14 23:21:14
Φωτογραφία για Πρόβα τίτλου για τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ

Μια νίκη από το πρωτάθλημα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός που έκανε το 2-0 στο ΟΑΚΑ επικρατώντας με 78-72 του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και έφτασαν στη διαφορά ακόμα και στο +14. Έδειχναν να είναι ικανοί να ισοφαρίσουν τη σειρά όμως δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους σκορ 29-10 ο Ολυμπιακός εξαφάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τελικά τη δεύτερη νίκη τους στη σειρά. Tην Παρασκευή 17 Ιουνίου στο ΣΕΦ το τρίτο ματς με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τον τίτλο αν επικρατήσουν. Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοβ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Ο πρώτος έκλεισε το ντέρμπι με 17 πόντους (με 2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 1/3 βολές) σε 35'05'' συμμετοχής, ενώ ο δεύτερος μέτρησε 19 πόντους (με 2/7 δίποντα και 5/7 τρίποντα) στα 34'14'' που έμεινε στο παρκέ. Παπαπέτρου και Παπαγιάννης ξεχώρισαν από τον ΠΑΟ που είχε σε κακό βράδυ τον Νέντοβιτς.