2022-10-07 00:29:15
Φωτογραφία για Νέο ευρωπαϊκό ναυάγιο για τον Ολυμπιακό

Θυμίζοντας ερασιτεχνική ομάδα στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έχασε με 3-0 από την Καραμπάχ. Η ομάδα του Μίτσελ ήταν θλιβερή σε κάθε γραμμή και οι Αζέροι έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο. Αν ήταν πιο προσεκτικοί το σκορ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα και με αυτή την εικόνα ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να έχει ελπίδες για πρόκριση. Μόλις στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Ζουμπίρ που βρήκε την πλαϊνή πλευρά των διχτυών.

Στο 5’ ο Ζουμπίρ σκόραρε με κεφαλιά μετά από κάκιστη εκτίμηση του Τζολάκη αλλά το VAR έδειξε οφσάιντ. Ο Μπιέλ στο 12’ εκτέλεσε φάουλ και ο Μαγκομενταλίγεβ έδιωξε με εκπληκτική επέμβαση
. Τέσσερα λεπτά μετά ο Σισέ απέφυγε τον παίκτη που τον μάρκαρε, μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ. Στο 22’ ο Οβούσου πήρε την μαγική κάθετη και πλάσαρε τον Τζολάκη όμως ο Εμβιλά έκοψε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Επτά λεπτά μετά ο Ουί Τζο γύρισε μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ της Καραμπάχ. Ο Ολυμπιακός άγγιξε το γκολ στο 36’ όταν ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά και ο Χουσεΐνοβ έκοψε πάνω στη γραμμή. Ο Άβιλα στο 42’ έκανε εντυπωσιακή ενέργεια και σέντρα αλλά η κεφαλιά του Μπιέλ ήταν κάκιστη. Νωρίς στο δεύτερο μέρος (49’) ο Ροντρίγκες μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ. Στο 60’ ο Μαρσέλο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας το ντεμπούτο του με τους ερυθρόλευκους. Στο 61’ ο Οβουσού έκοψε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Κάντι δεν μπόρεσε να τη βρει με προβολή και να τη σπρώξει στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός σκόραρε στο 64’ με τον Μασούρα αλλά ήταν σε προφανή θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά μετά ο Σεϊντάγεφ πλάσαρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μπαϊράμοφ σούταρε και ο Τζολάκης έδιωξε δύσκολα. Στο 68’ η Καραμπάγκ σκόραρε στην κόντρα με τον Οβούσου αλλά ο επόπτης σήκωσε σημαία. Το VAR αποκατέστησε την «τάξη» καθώς ο φορ της Καραμπάχ καλυπτόταν ξεκάθαρα. Έτσι το γκολ μέτρησε και έγινε το 0-1.  Ο Μασούρας στο 73’ σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαγκομενταλίγεβ. Δύο λεπτά μετά ο Κάντι έκανε το σουτ και ο Τζολάκης έδιωξε δύσκολα.  Στο 82’ ήρθε το 2-0 όταν ο Βέσοβιτς έκλεψε εύκολα από τον Σισέ, πέρασε και τον Τζολάκη και πλάσαρε σε κενή εστία. Ο Ολυμπιακός είχε καταρρεύσει πλήρως και στο 85’ ο Οβούσου λίγο έλειψε να σκοράρει με τακουνάκι. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Σεϊντάγεφ με μια τρομερή εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για να γράψει το 3-0. Το ματς ολοκληρώθηκε με το κοινό στο Καραϊσκάκη να ζητά από τους παίκτες να βγάλουν τις φανέλες…