2023-01-03 19:43:47
Φωτογραφία για Δεν άρεσε ο Παναθηναϊκός αλλά το αποτέλεσμα μετράει

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, που με σκόρερ τον Βέρμπιτς στο 35' επικράτησε με 1-0 στην έδρα του Λεβαδειακού και πήρε ανάσα πριν το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Σε να ματς που είχε ένταση, χρήση δακρυγόνων και εισβολή φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο για να μπορέσουν να φύγουν από το σημείο που ήταν αποπνικτική η ατμόσφαιρα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός να είναι πιο δραστήριος στο πρώτο μισάωρο του ματς. Είχε μάλιστα κι ένα αξιόλογο σουτ με τον Τόρο στο 12' αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε ετοιμότητα. Τελικά το Τριφύλλι άνοιξε το σκορ στην πρώτη του καλή προσπάθεια στο παιχνίδι. Στο 35' ο Μάγκνουσον συνεργάστηκε ωραία με τον Σπόραρ, ο οποίος έστρωσε για τον Βέρμπιτς που έγραψε το 1-0, όπως είχε κάνει και στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον α' γύρο. Το άγχος έφυγε απ' τους παίκτες του Παναθηναϊκού που στις καθυστερήσεις είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας
. Ωστόσο το σουτ του Παλάσιος στο 45+3' αποκρούστηκε δύσκολα απ' τον Στογιάνοβιτς, ενώ το νέο σουτ του Σπόραρ στο 45+4' προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Λεβαδειακού. Στο δεύτερο ημίχρονο (64') ο Λεβαδειακός είχε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Βρακά αλλά ο Μπρινιόλι απέκρουσε καταπληκτικά. Οι Πράσινοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 81' με τον Πούχατς, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Ιωαννίδη στο ξεκίνημα της φάσης έπειτα από παρέμβαση του VAR.