2023-01-03 23:40:46
Φωτογραφία για Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Νίκαια

Με γκολ των Σεντρίκ Μπακαμπού (34’) και Κώστα Φορτούνη (40’), ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ιωνικού στη Νίκαια με 2-0, για την 16η αγωνιστική της Super League. Οι Ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν σε μια άνετη νίκη, συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία. Μια νίκη μάλιστα που τους φέρνει στο -3 από την δεύτερη ΑΕΚ, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα με 2-1. Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε πολύ καλή μέρα και πάλι τον Ινμπόμ Χουάνγκ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν... όσο χρειάστηκε για να πάρουν χωρίς προβλήματα το "τρίποντο". Το ντεμπούτο του έκανε και ο Ροντινέι στο δεξί άκρο της άμυνας, έχοντας καλή απόδοση σε όλο το 90λεπτο. Πλήρως απογοητευτικός και σε απολύτως παθητικό ρόλο ο Ιωνικός, δεν κατάφερε να πετύχει το παραμικρό από τη μέση και μπροστά, καταγράφοντας την πρώτη τελική του προσπάθεια στο 88ο λεπτό.