2012-08-09 22:48:48
Φωτογραφία για Όταν σοβαρεύτηκε... κάλπασε!
Με δυο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αθανασιάδη ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου και πήρε την πρόκριση με δυο νίκες απέναντι στην Μπνέι Γιεχούντα με το τελικό 4-1! Ο Δικέφαλος ήταν κάκιστος στο πρώτο μέρος αφού η άμυνά του έμπαζε από παντού και βρέθηκε μόλις στο 8' πίσω στο σκορ με γκολ του Μαρίνκοβιτς.

Μάλιστα θα μπορούσε να είχε δεχθεί και δεύτερο γκολ αν ο Γλύκος δεν κέρδιζε στο τετ α τετ τον Εντλόβου. Ο ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε χωρίς τον Γκαρσία και τον Σταφυλίδη δεν έχασε την μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ενώ ο Δώνης λόγω τραυματισμού αντικατέστησε τον Κατσικά με τον Ιντζίδη. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κάτσε πήρε τη θέση του ανέτοιμου Φωτάκη και ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 47' όταν ο Κουμαλό έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά του ο Αθανασιάδης την έστειλε στα δίχτυα. Τα πράγματα έγινα πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ όταν ο Μενάσε στο 50' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη
. Ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 με τακουνάκι του Αθανασιάδη που τέλειωσε την ωραία σέντρα του Ετό. Ο ΠΑΟΚ δεν αρκέστηκε στο δεύτερο γκολ και συνέχισε να πιέζει χάνοντας καλές ευκαιρίες. Στο 70' η Τούμπα διχάστηκε όταν ο Σαλπιγγίδης αποχώρησε ως αλλαγή και μερίδα των οργανωμένων των αποδοκίμασε με αποτέλεσμα να τους αποδοκιμάσει το υπόλοιπο γήπεδο. Στο 79' ο Ρομπέρτ με ωραίο σουτ έκανε το 3-1 και στις καθυστερήσεις ο Πέλκας το τελικό 4-1. Το μεσημέρι της Παρασκευής ο ΠΑΟΚ θα μάθει τον αντίπαλο του στα πλέι οφ του Europa League

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κατσικάς (39΄ Ιντζίδης), Γεωργιάδης, Σαλπιγγίδης (71 Πέλκας), Ρομπέρτ, Λίνο, Φωτάκης(46' Κάτσε), Λαζάρ, Κουμαλό, Αθανασιάδης, Ετό

Μπνέι: Εγενούγκμπα, Γκαλ, Εντλόβου, Χασάν Ζαίντ, Ιβασκεβίτσιους, Αζούζ, Μαρίνκοβιτς, Γκαλβάν (56΄ Ναχούμ), Χαντάντ, Εντρι, Μενασέ