2012-10-05 02:36:54
Φωτογραφία για Bροχή τα γκολ στο Europa League
Έβρεξε γκολ στα παιχνίδια του Europa League, μεγάλη νίκη της Ουντινέζε στο "Ανφιλντ", τριάρα στη Νάπολι η Αϊντχόφεν, διπλό η Φενερμπαχτσέ στη Γκλάντμπαχ, νίκη στις καθυστερήσεις για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Σπουδαία νίκη στην Αγγλία για την Ουντινέζε, που άλωσε το "Ανφιλντ", επικρατώντας 3-2 της Λίβερπουλ για τον 1ο όμιλο. Οι κόκκινοι προηγήθηκαν με τον Σέλβεϊ, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη οι ιταλοί ανέτρεψαν το αποτέλεσμα. Ο Ντι Νατάλε ισοφάρισε, ο Κοάτες με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στην Ουντινέζε και ο Πασκουάλε έγραψε το 3-1. Ο Σουάρες μείωσε σε 3-2, αλλά η Ουντινέζε κράτησε το τρίποντο.

Για τον 2ο όμιλο, η κάτοχος του τίτλου, Ατλέτικο Μαδρίτης τα... χρειάστηκε, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση της Βικτόρια Πλζεν με γκολ του Κριστιάνο Ροντρίγκεζ στις καθυστερήσεις.

Μεγάλη νίκη σημείωσε στη Γερμανία η Φενέρμπαχτσε για τον 3ο όμιλο, νικώντας με 4-2 τη Γκλάντμπαχ, ενώ στο άλλο ματς η ΑΕΛ δεν άντεξε στο Βελοντρόμ και ηττήθηκε με 1-5.

Για τον 4ο όμιλο, η Νιούκαστλ κέρδισε εύκολα τη Μπορντό με 3-0, ενώ η Μπριζ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Μαρίτιμο. Ηττα για την Στουτγκάρδη στον 5ο όμιλο από την Μόλντε και νίκη για τη Στεάουα επι της Κοπεγχάγης. Τέλος για τον 6ο όμιλο, σπουδαία νίκη πέτυχε η Αϊντχόβεν, που... φιλοδώρησε με τρία γκολ τη Νάπολι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής (για τα παιχνίδια των 22:05GR)

1ος όμιλος

Λίβερπουλ - Ουντινέζε 2-3 (23' Σέλβεϊ, 74' Λουίς Σουάρες / 46' Ντι Νατάλε, 70' αυτ. Κοάτες, 72' Πασκουάλε)

2ος όμιλος

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βικτόρια Πλζεν 1-0 (93' Ροντρίγκεζ)

Ακαντέμικα - Χαποέλ Τελ-Αβίβ 1-1 (47' Σαλίμ Σισέ, 92' Νταμαρί)

3ος όμιλος

Μαρσέιγ - ΑΕΛ 5-1 (42' Φανί, 61' Λούκας Μέντες, 76' Ρεμί, 90' Ζινιάκ, 93' Ρεμί / 22' Ουόν)

Γκλάντμπαχ - Φενέρμπαχτσε 2-4 (18' Σιμ ντε Γιονγκ, 74' Ντε Καμάργκο / 25' Κρίστιαν Μπαρόνι, 40' Ραούλ Μεϊρέλες, 71' Κάιτ, 87΄ Μπαρόνι)

4ος όμιλος

Νιούκαστλ - Μπορντό 3-0 (16' Σόλα Αμεόμπι, 40' αυτ. Ενρίκε, 49' Παπίς Σισέ)

Μπριζ - Μαρίτιμο 2-0 (57' Μπάκα, 71' Βλέμινκξ)

5ος όμιλος

Μόλντε - Στουτγκάρδη 2-0 (58' Μπέργκετ, 88' Τσίμα)

Στεάουα Βουκουρεστίου - Κοπεγχάγη 1-0 (83' Νίκολιτς)

6ος όμιλος

Αϊντχόφεν - Νάπολι 3-0 (19' Λενς, 41' Μέρτενς, 52' Μαρσέλο)

ΑΪΚ - Ντνίπρο 2-3 (5' Ντάνιελσον, 45'+1 Γκόιτον / 41' Κάλινιτς, 73' Μάντζιουκ, 83' Σελέζνιοφ)