2012-11-01 22:05:40
Φωτογραφία για Τα πολλά λάθη κόστισαν στον Παναθηναϊκό, έχασε από τη Φενέρμπαχτσε
Τα πολλά λάθη (23) κόστισαν στον Παναθηναϊκό ο οποίος έχασε στην Τουρκία από τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 73-64 για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Τραυματίας αγωνίστηκε ο Διαμαντίδης

Ο Παναθηναϊκός έχασε το παιχνίδι από τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία με σκορ 73-64, πληρώνοντας ακριβά τα 23 του λάθη.

Οι "πράσινοι" έχαναν με ευκολία την μπάλα, αγωνίστηκαν με τραυματία το Διαμαντίδη που έκανε ένεση για να αγωνιστεί και παρ΄ότι κέρδισαν κατά κράτος τα ριμπάουντ δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν.

Τα 44 ριμπάουντ που πήραν οι παίκτες του Παναθηναϊκού (έναντι 26 της Φενέρ), δεν ήταν αρκετά για να κάμψουν την αντίσταση της Φενέρμπαχτσε που έκανε ένα ξέσπασμα στο β' δεκάλεπτο κι έκτοτε διατήρησε απλά την υπέρ της διαφορά.

Ο αγώνας:

O Πεδουλάκης ξεκίνησε στο παιχνίδι τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Πάνκο και Άρμστρονγκ, με τους "πράσινους" να αντιμετωπίζουν από πολύ νωρίς πρόβλημα στην άμυνα. Με τρίποντο του αρχηγού του, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 6-5, ενώ ισοφάρισε σε 10-10 με καλάθι και φάουλ του Ματσιούλις.

Στο 6' ο ΜακΚάλεμπ έφερε για πρώτη φορά τη Φενέρ στο +5 (15-10), όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17, έχοντας στο παρκέ τον Σχορτσανίτη. Ο ΜακΚάλεμπ με βολές έγραψε το 19-17 του α' δεκαλέπτου, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έκαναν με ευκολία το λάθος, δίνοντας συνεχείς ευκαιρίες στη Φενέρμπαχτσε να διατηρεί το πλεονέκτημα.

Παράλληλα, οι Τούρκοι είχαν ήδη τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ, πηγαίνοντας σε δεύτερες επιθέσεις, ενώ είχαν κάνει μόλις 1 λάθος, έναντι 4 του Παναθηναϊκού.

Κακό β' δεκάλεπτο

Τα πράγματα στη συνέχεια χειροτέρεψαν ακόμα περισσότερο για την ομάδα του Πεδουλάκη, ο οποίος αποφάσισε να προστατέψει τον Διαμαντίδη και να μην τον ξεκινήσει βασικό στη β' περίοδο. Μετά το 19-19 με καλάθι του Ούκιτς, οι "πράσινοι" έκαναν δύο συνεχόμενα λάθη και η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 23-19.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρεις "άσχημες" επιθέσεις χωρίς ίχνος οργάνωσης και ο Πεδουλάκης σήκωσε άρον άρον τον Διαμαντίδη που πάντως ήταν επηρεασμένος από τις ενοχλήσεις στον προσαγωγό του. Με το νεαρό Καραμάν να σκοράρει με κάθε ευκαιρία, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +10 (34-24).

Στη συνέχεια, ο Μπογκτντάνοβιτς πήρε το όπλο του και με τρία δικά του τρίποντα έγραψε το 42-27 στα 37'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Τούρκοι τελείωσαν το δεκάλεπτο με 7/12 σουτ τριών πόντων και τον Παναθηναϊκό να έχει 12 λάθη. Η διαφορά των 15 πόντων μειώθηκε με κάρφωμα του Άρμστρονγκ με τη λήξη του α' ημιχρόνου.

Λάθη επί λαθών και -19

Το πέμπτο φάουλ του Διαμαντίδη στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ήταν ένας ακόμα κακός οιωνός για τον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" έμειναν σχεδόν τέσσερα λεπτά άποντοι πριν ο Ματσιούλις μειώσει σε 46-31 και πετύχει το πρώτο καλάθι για την ομάδα του. Νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει τους 17 πόντους μετά από τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μπατίστ (46-29).

Μπορεί η Φενέρμπαχτσε να "σκότωσε" τον Παναθηναϊκό με τρίποντα στο β' δεκάλεπτο, όμως στο γ' δεκάλεπτο με λέι απ έκανε την αντεπίθεσή της μέσω της ρακέτας της. Οι Άντερσεν, Μπατίστ, Κάραμαν έστειλαν τη διαφορά στους 19 (52-33), ενθουσιάζοντας τον κόσμο στις εξέδρες.

Τρία δευτερόλεπτα από τον Ματσιούλις, βήματα από τους Τσαρτσαρή, Σχορτσανίτη και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο με 19 λάθη! Ο Ματσιούλις μείωσε σε 56-41 στο 29', όμως ο ΜακΚάλεμπ στο τέλος έγραψε το 58-41.

"Ξύπνησε" αργά ο Παναθηναϊκός

Τα κακά μαντάτα συνεχίστηκαν για τον Παναθηναϊκό. Στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου ο Λάσμε χρεώθηκε με 4ο φάουλ. Η Φενέρμπαχτσε έμεινε να έχει πετύχει στα πρώτα 3.30'' με μόλις μία βολή, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μειώσει. Στο 34' ο Λάσμε αποβλήθηκε με 5ο φάουλ κι "έδεσε" το γλυκό για τους "πράσινους".

Οι τελευταίοι πάντως, υποχρέωσαν τον Πιανιτζάνι να πάρει τάιμ άουτ μετά από ένα γρήγορο 5-0 που έκανε το σκορ 60-48. Πάντως, ένα τρίποντο στο 35' από τον Μπρέμερ για το 63-48 έδωσε βαθιά ανάσα στη Φενέρμπαχτσε, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς με δικό του σουτ έξω από τα 6.75μ. έκανε το 66-51.

Με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 66-56, όμως στο δίλεπτο πριν το τέλος ο Σχορτσανίτης έχασε καλάθι μόνος του κάτω από το καλάθι. Ο Ματσιούλις με κλέψιμο και κάρφωμα έκανε το 69-60 στα 34'' πριν το τέλος και ο Πιανιτζάνι κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41, 73-64

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13(1), Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8(2), Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Καραμάν 12(2), Μπογκντάνοβιτς 13(4), Πρέλτζιτς 5.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 9, Ματσιούλις 14(1), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11(3), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 12(2), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης.