2012-11-10 19:26:14
Φωτογραφία για Βαριά ήττα ! (60-82)
Ένας τραγικός Άρης διασύρθηκε στο Αλεξάνδρειο από τον Πανιώνιο με 60-82 και ο Βαγγέλης Αγγέλου γνώρισε την πρώτη ήττα του στον πάγκο των «κιτρίνων». Η πλειοψηφία των (λίγων) φιλάθλων που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο αποδοκίμασε τους «κίτρινους» και χειροκρότησε τους νικητές.

Οι «κίτρινοι»... ξέχασαν να μπουν στο γήπεδο και στο πρώτο μέρος βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 31 πόντων! Χωρίς αρχή και τέλος σε άμυνα και επίθεση, άφηναν τον Παππά αλλά και τους ψηλούς του Πανιωνίου να σκοράρουν όπως θέλουν, την ώρα που ο Αγγέλου δεν κατάφερνε να «ξυπνήσει» τους παίκτες του, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 26 πόντους δεν έπαιρνε τάιμ άουτ. Ο Πανιώνιος με εξαιρετική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση, με τον Παππά να κάνει ζημιά στο πρώτο μέρος αλλά και τους Μπούκερ, Μπόγρη να «πληγώνουν» έκανε το καλύτερο φετινό παιχνίδι του και έφτασε διά περιπάτου στη νίκη, ενώ ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκούρασε και τον Παππά στο β΄ μέρος.

Η κακή μέρα από το πρωί φάνηκε για τον Άρη. Ο Πελεκάνος με 7 πόντους πήγε να σώσει ό,τι μπορούσε (7-11) αλλά η συνέχεια ήταν... κυανέρυθρη. Με τον Παππά να πετυχαίνει τους πιο εύκολους πόντους της καριέρας του (12) και τον Μπούκερ να σκοράρει από κοντά (6π.), ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 12-24.

Όσοι περίμεναν αντίδραση του Άρη στο δεύτερο μέρος, γελάστηκαν. Ο Πανιώνιος ξεκίνησε με σερί 0-16 την ώρα που οι γηπεδούχοι πελαγοδρομούσαν και δεν έπαιρναν ούτε τάιμ άουτ! Το ημίχρονο έληξε 21-49 και το ματς είχε τελειώσει πρόωρα Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο για να συμμαζέψει κάπως τη διαφορά. Βελτιώνοντας κάπως την άμυνά του και με τον Πάσαλιτς να σκοράρει, οι «κίτρινοι» μείωσαν μέχρι τους 18 (40-58) αλλά κάποια λάθη στην επίθεση (με τα «σπλιτ άουτ») επέτρεψαν στον Πανιώνιο να κλείσει το δεκάλέπτο στο +22 (42-64).

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στην τέταρτη περίοδο. Ο Πανιώνιος έφτασε ξανά στπο +27 (48-75) και πήρε τη νίκη πολύ πιο άνετα απ' ό,τι θα περίμενε και ο ίδιος ο Θανάσης Σκουρτόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 21-49, 42-64, 60-82

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 11 (1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 5 (1τρ., 6λ.), Καραποστόλου, Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 6, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 8, Τσακαλέρης 9 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 14, Πέιν 4, Αθηναίου, Γκιμπς, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας 4, Μπατής 11 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Παππάς 18 (1), Ντραγκίτσεβιτς 4, Μπούκερ 9.