2012-11-10 19:28:43
Φωτογραφία για ΚΑΟ Δράμας-Ίκαρος Καλλιθέας 76-69
Ο ΚΑΟΔ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας και σημείωσε την τρίτη του νίκη (76-69) στο πρωτάθλημα παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Λούις Ντέιλ.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση με τον Ίκαρο Καλλιθέας και έφτασε στη νίκη με 76-69.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη με αυτόν τον τρόπο πήραν το τρίτο θετικό τους αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο Ίκαρος Καλλιθέας προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση (επιμέρους σκορ στο δ' δεκ. 13-23), όμως οι Δραμινοί με την Ντέιλ σε εξαιρετική κατάσταση πήραν τη νίκη.

Ο Αμερικανός για τους γηπεδούχους είχε 21 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Καλαϊτζής πρόσθεσε 10. Από τον Ίκαρο Καλλιθέας ο Γκίμπσον σημείωσε 22 πόντους, με τον Αλέξανδρο Κυρίτση να σταματάει στους 21.

Ο αγώνας:

Ο ΚΑΟΔ με την βοήθεια του κόσμου του προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Ντέιλ με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 7-2 στο πέμπτο λεπτό του ματς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεζαν τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια, ο ΚΑΟΔ και πάλι με τον Ντέιλ θα αποσπαστεί με τρεις πόντους (16-13) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 18-16, έπειτα από ένα καλάθι του Ουάιατ για τον Ίκαρο Καλλιθέας. Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι θα συνεχιστεί με τον ίδιο ρυθμό. Ο Βρκιτς με κάρφωμα έκανε το 28-27 κι ενώ είχε προηγηθεί ένα καλάθι του Ζάρα.

Ο Μίτσελ πέτυχε το 30-27 για τους παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη και ο Λάζαρος Αγαδάκος μείωσε και πάλι στον πόντο (30-29). Ο Αλέξανδρος Κυρίτσης, μάλιστα στο 18ο λεπτό του αγώνα θα δώσει το προβάδισμα στον Ίκαρο με 31-30, αλλά ο Δημήτρης Καλαϊτζής θα ολοκληρώσει ένα μίνι σερί για τους Δραμινούς 4-0 και θα κάνει το 35-31.

Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να συμβαδίζουν στο σκορ, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με 35-33, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Γιαννακίδη.

Στην τρίτη περίοδο, όμως ο ΚΑΟΔ θα ανεβάσει την απόδοση του και θα καταφέρει να επιβάλει το παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να ξεφύγει του Ικάρου, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει εύκολα τρόπους να πλησιάσει το καλάθι των γηπεδούχων. Ο Γκίμπσον θα μειώσει σε 61-46 με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με όμορφη προσπάθεια του Ακεψεμαϊδη.

Τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν ότι θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την εικόνα των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο. Ο Ίκαρος, πάντως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και κατάφερε σταδιακά να μαζέψει την διαφορά απέναντι στους Δραμινούς.

Ο Κυρίτσης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 65-53 και ο Βρκιτς έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους στο 36ο λεπτό (67-58). Ο Κυρίτσης και πάλι σημείωσε το 67-61, με τον Φαγιέ στο 38' να πετυχαίνει με 2/2 βολές το 67-63. Ο Κακαρούδης έκανε το 72-65 για να απαντήσει ο Κυρίτσης (72-67), ενώ ο Ντέιλ έκανε το 74-67. Τελικά ο ΚΑΟΔ έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 76-69, σημειώνοντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-33, 63-46, 76-69.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 3(1), Καλαϊτζίδης 10(2), Ακεψιμαΐδης 2, Μπένας, Μίτσελ 8, Κακαρούδης 8, Ντέιλ 21(3), Ζάρας 5, Ιωάννου 9(1), Πάλμερ 4, Κάρτερ 6.

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 21, Βρκιτς 9, Ουάιτ 4, Στέβοβιτς, Φαγέ 4, Γκίμπσον 22(3), Γιαννακίδης 5(1), Αγαδάκος 2, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 2.