2012-11-11 17:09:23
Φωτογραφία για Κολοσσός Ρόδου-Απόλλων Πατρών 67-80
Πολύ μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος επικράτησε στη Ρόδο του Κολοσσού με 80-67 για την πέμπτη αγωνιστική.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος πήρε τη νίκη στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό με 80-67.

Ο Κολοσσός Ρόδου προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Μηνά Γκέκου να αποσπαστεί.

Με αυτόν τον τρόπο έκαναν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Από τους νικητές ο Γκραντ είχε 20 πόντους, με τον Νίκο Αργυρόπουλο να προσθέτει 12 και τους Κρόλο, Κλάιμπερ να έχουν από 11. Για τον Κολοσσό Ρόδου ο Ντέντι σταμάτησε στους 24, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Ο αγώνας:

Ο Γιάννης Καλαμπόκης σημείωσε το πρώτο καλάθι του Κολοσσού Ρόδου στην αναμέτρηση, κάνοντας το 2-0. Ο Χάτεν με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 6-4 στο τρίτο λεπτό του αγώνα, με τον Γκραντ να καρφώνει και να κάνει το 6-6. Ο Κρόλο έδωσε το προβάδισμα στον Απόλλωνα Πατρών (6-8), ενώ και πάλι ο Γκραντ με όμορφη προσπάθεια έκανε το 8-13.

Ο Κλάιμπερ σημείωσε το 10-17 και ο Λάνγκφορντ πέτυχε το 12-17, μειώνοντας ακόμα περισσότερο με την εύστοχη συμπληρωματική βολή του (13-17). Ο Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 15-17, ο Τέρνερ σημείωσε το 15-19 για να μειώσει στον πόντο ο Λάνγκφορντ (18-19). Το πρώτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με τον Ζαφίρη έπειτα από 2/2 βολές να κάνει το 18-21.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τέρνερ πέτυχε το 20-23 για να μειώσει στον πόντο ο Φάνης Κουμπούρας (22-23). Ο Βουγιούκας έκανε το 26-23 και ο Ντόλαρντ ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (28-23). Ο Κρόλο μείωσε σε 28-27, ενώ με δύο ακόμα βολές έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (28-29).

Ο Καλαϊτζής έκανε το 30-29, ο Ντέντι ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους (32-29) για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με οριακό προβάδισμα της ομάδας του Νίκου Βετούλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός Ρόδου θα μπει δυνατά και θα προσπαθήσει να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον Ντέντι, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση να κάνει το 38-37 στο 23'. Ξανά ο Ντέντι με κάρφωμα σημείωσε το 44-41 και ο Κουμπούρας ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί" (46-41).

Ο Γκραντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα ισοφαρίσει σε 50-50, δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πέτροβιτς έκανε το 50-52, με τον ΜακΚόλουμ να ανεβάζει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (50-54), σκορ με το οποίο θα κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Κολοσσός θα προσπαθήσει να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά ο Απόλλων Πατρών είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος του. Ο Αργυρόπουλος έκανε το 56-64 και ο Δημήτρης Τσαλδάρης θα μειώσει σε 59-64. Ο Ντέντι μείωσε σε 61-68 και ο Χάτεν με 1/2 βολές έκανε το 63-70. Ο Ντέντι με 2/2 βολές σημείωσε το 65-74, όμως ο Απόλλων Πατρών θα είναι εκείνος που θα πάρει το εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας, παράλληλα και τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα (80-67).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 50-54, 67-80.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλλής, Κουμπούρας 4, Χάτεν 8(1), Καλαϊτζής 2, Βουγιούκας 4, Καλαμπόκης 6, Ντέντι 24, Ντόλαρντ 2, Λάνγκφορντ 8(1), Τσαλδάρης 9(1).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 4, Αργυρόπουλος 12(1), Γκραντ 20(2), Λιανός 2, Πέτροβιτς 10, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 11(1), Ζαφίρης 2, Τέρνερ 8, Κρόλο 11.