2012-11-13 01:49:55
Φωτογραφία για Ξέσπασε ο Παναθηναϊκός
Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» ξέσπασαν πάνω στον Ηλυσιακό, τον οποίο συνέτριψαν με 101-49 στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η «αυλαία» της 5ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Στεφαν Λάσμε και Αντι Πάνκο με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν την επίθεση των κυπελλούχων Ελλάδας, ενώ ο Κώστας Τσαρτσαρής έγραψε ιστορία στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ. Ο έμπειρος φόργουορντ «μάζεψε» 2 επιθετικά ριμπάουντ και έφτασε τα 730 στην ιστορία της Α1, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Γιώργο Καράγκουτη (728). Παράλληλα, με τα 6 αμυντικά ριμπάουντ του βρέθηκε στην κορυφή της αντίστοιχης λίστας με 1431 συνολικά και «εκτόπισε» από την πρώτη θέση τον Στόγιαν Βράνκοβιτς (1429). Από την πλευρά του ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τους δύο πόντους που σημείωσε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, πέρασε στην 8η θέση της λίστας των σκόρερ της ιστορίας του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ, προσπερνώντας τον Νίκο Οικονόμου (3.509).

Η αποψινή ήταν η 3η νίκη του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η διαφορά των +52 πόντων την κατατάσσει στην 4η μεγαλύτερη «πράσινη» νίκη, παρόμοια με αυτή της σεζόν 1999-00 όταν είχε επικρατήσει 97-45 του Εσπέρου.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 51-18, 78-29, 101-49

Ασφυκτική άμυνα και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (41 έναντι 21 του Ηλυσιακού) ήταν τα στοιχεία που συνέβαλαν στην άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού. Χαρακτηριστικό των αμυντικών αντανακλαστικών του ήταν οι μόλις 5 πόντοι που σημείωσε στη δεύτερη περίοδο ο Ηλυσιακός, ο οποίος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο -33 (51-18). Διαμαντίδης και Πάνκο κυριάρχησαν στην επίθεση του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Γιαννόπουλος με λέι απ έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+53, 99-46).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Ταβουλαρέας-Παγώνης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 10, Μπράμος 7 (1), Πάνκο 13 (1), Ματσιούλις 8 (1), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10 (2), Κίτσεν 9 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Σκορδίλης 9.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Παπανικολάου): Καυκής 13 (1), Αράπης, Χάμπτον 11, Αποστολίδης 6, Χατζής, Σπανός, Δορκοφίκης 9 (2), Αντωνάκης 5, Μπέμπης, Σκοτ 3 (1), Τζόουνς 1, Παραγιός 1