2012-12-07 00:07:54
Φωτογραφία για Παρτιζάν Βελιγραδίου-Μπαρτσελόνα 67-68(58-58)
Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Βελιγράδι την Παρτίζαν με 68-67 στην παράταση (58-58κ.α.).

Η Μπαρτσελόνα καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της Παρτίζαν στο Βελιγράδι με 68-67 στην παράταση (58-58κ.α.) και πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη κόντρα στους παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς τα τελευταία δώδεκα χρόνια.

Ο Τζαβάι στην τελευταία φάση της αναμέτρησης "έκοψε" τον Μούσλι, με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να πάρουν μία πολύ δύσκολη νίκη κόντρα στους Σέρβους.

Η Παρτίζαν με τη βοήθεια του κόσμου της δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 14-13 για τους Σέρβους, οι οποίοι είχαν δυσκολέψει τους Καταλανούς. Έπειτα, με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο εκτός ρυθμού η Παρτίζαν θα διατηρήσει η Παρτίζαν θα μπορέσει να παραμείνει στον ρόλο του οδηγού με το ημίχρονο να βρίσκει τους παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς στο +5 (30-25).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι θα διατηρήσουν έστω και δύσκολα το προβάδισμα τους (44-43), ενώ το ματς βρήκε τις δύο ομάδες στο 58-58, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να σημειώνει το 67-68 με δύο εύστοχες βολές, 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Τζαβάι θα "κόψει" τον Μούσλι και στη συνέχεια θα μαζέψει τη μπάλα, χαρίζοντας μία δύσκολη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 30-25, 44-43, 58-58(κ.α.), 67-68.