2012-12-07 00:06:30
Φωτογραφία για Καντού-Ρεάλ Μαδρίτης 76-70
Η Καντού... γονάτισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ιταλία με 76-70 και πλέον ο Παναθηναϊκός με νίκη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε αύριο (7/12) στο ΟΑΚΑ ανεβαίνει στην πρώτη θέση του ομίλου του!

Η Καντού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ρεάλ Μαδρίτης με 76-70.

Η Βασίλισσα - που έπαιξε χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ - κατάφερε στην τρίτη περίοδο να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 57-55, όμως η Καντού γύρισε ήταν εκείνη που πήρε στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα.

Με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός, αν νικήσει τη Φενέρμπαχτσε αύριο (7/12) στο ΟΑΚΑ θα αναρριχηθεί στην πρώτη θέση του ομίλου, καθώς θα ισοβαθμήσει με τη Ρεάλ, όμως θα είναι πρώτος αφού έχει την μεταξύ τους διαφορά.

Πολύ δυνατά άρχισε το ματς η Καντού που με τον Μαρκοϊσβίλι σε πολύ καλή κατάσταση θα καταφέρει να βρεθεί με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο +2 (20-18). Στη συνέχεια οι Ιταλοί με την βοήθεια του κόσμου τους θα παραμείνουν σε ρόλο του οδηγού, κλείνοντας το ημίχρονο στο 42-36.

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης θα καταφέρει να περάσει μπροστά, αλλά η Καντού στα τελευταία δέκα λεπτά θα πάρει το θετικό αποτέλεσμα με 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-36, 55-57, 76-70.

Καντού (Τρινκιέρι): Αμπάς 5(1), Μαρκοϊσβίλι 23(3), Λιούνεν 11(2), Ματζαρίνο, Μπρουκς 4, Τάις 9, Τάμπου 14(3), Κουζέν 10.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Πόσιους 5(1), Σουάρεθ, Ρέγιες 11(1), Μίροτιτς 2, Ροντρίγκεθ 6, Μπέγκιτς 3, Κάρολ 24(4), Γιουλ 17(2), Σλότερ.

Πηγή:sport24.gr