2012-12-07 23:53:28
Φωτογραφία για ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ!
Η Ζαλγκίρις, παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, κατάφερε να νικήσει τελικά στην Ιταλία, καθώς επικράτησε της Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο με 65-67 και έτσι η ιταλική ομάδα έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρόκριση.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Ζαλγκίρις "ξύπνησε" άμεσα και προηγήθηκε τελικά με 16-18.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ιταλοί πήραν ξανά το προβάδισμα και παρέμειναν σε θέση οδηγού ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-32).

Στην επανάληψη η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αλλά η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 47-47, δεν μπόρεσε όμως να προηγηθεί και στο 30' η ιταλική ομάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 53-51.

Η Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα ως το 35' όταν και η λιθουανική ομάδα ισοφάρισε σε 58-58 και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... "θρίλερ". Στο 38' το σκορ ήταν 63-63 και με λέι απ του Γιανκούνας η Ζαλκίρις πήρε κεφάλι στο σκορ μρ 63-65. 18" για το τέλος ο Τζααμπέρ με 2/2 βολές έκανε το 64-67, η Μιλάνο δεν μπόρεσε να επιστρέψει και η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη με 65-67 και την τελευταία αγωνιστική θα διεκδικήσει την πρώτη θέση στον Ομιλό της, στον οποίο βρίσκεται και ο Ολυμπιακός.

Δεκάλεπτα: 16-18, 37-32, 53-51, 65-67

Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Στίπτσεβιτς 3 (1), Χέρστον 4, Φώτσης 10 (2τριπ., 5ριμπ.), Κουκ 5 (1), Μπουρούσης 13 (1τριπ., 4ριμπ., 1ασ. ), Μέλι 2, Λάνγκφορντ 20 (1), Τζεντίλε, Χέντριξ 2, Μπαζίλε 6 (2)

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 14, Τζάαμπερ 5 (1), Πόποβιτς 14 (1), Γιανκούνας 16 (1), Ντέλας, Κουζμίνσκας 2, Λαφαγιέτ, Καουκένας 8, Φουτ 2, Κ. Λαβρίνοβιτς 6