2012-12-08 00:55:34
Φωτογραφία για Ήττα για Σαλόν και Μπάμπεργκ
Η Σαλόν αποχαιρέτησε το κοινό της με δύσκολη νίκη στην παράταση επί της Σιένα με 108-103 για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Euroleague και περιόρισε τους Ιταλούς στο στόχο της 3ης θέσης.

Οι Γάλλοι είχαν την κυριαρχία στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 9 περισσότερα αμυντικά, κυρίως χάρη στα άστοχα τρίποντα των Ιταλών. Παρ' όλα αυτά, χρειάστηκαν 2 βολές του Στιντ Τσικαμπούντ για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, όπου ο Ιλιάν Εβτίμοφ και Σιλμπ "σφράγισαν" τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 49-48, 70-75, 93-93, 108-103

Σαλόν: Τσικαμπούντ 14 (1), Καπελά, Αμπουντού 9 (1), Σιλμπ 28 (3 τρ., 7 ρ., 5 ασ.), Ζαν Μπαπτίστ 20, Μπανκς 7, Χιούστον 6, Γουίλιαμς 15, Εβτίμοφ 9 (1)

Σιένα: Μπράουν 26 (1), Εζέ 11 (1), Καραρέτο 9 (3), Ράσιτς, Κάνγκουρ 10 (3), Σανικίτζε 4, Ρες (1), Όρτνερ 6, Τζάνινγκ 12 (4), Χάκετ 2, Μος 10 (2)

Η Μπάμπεργκ, χάρη σε ένα εντυπωσιακό buzzer-beater του Γκόλντσμπερι, κατάφερε να «κατεβάσει» τη διαφορά στους 5 πόντους, υπερασπίζοντας το +6 που είχε από το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Η Λιέτουβος κυριαρχούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους, χάρη σε έναν εξαιρετικό Ρενάλντας Σεϊμπούτις, αλλά στα τελευταία λεπτά, οι Γερμανοί αντεπιτέθηκαν.

Έτσι, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν μαζί με την Παρτίζαν, έχοντας σημειώσει από δύο νίκες, με μία αγωνιστική να απομένει. Η Μπάμπεργκ υποδέχεται τους Σέρβους και χρειάζεται απλά μία νίκη για να πάρει το εισιτήριο για το Top-16. Η Παρτίζαν θέλει δική της νίκη και ταυτόχρονα ήττα της Λιέτουβος στην Τουρκία απέναντι στην αδιάφορη Μπεσικτάς, ενώ οι Λιθουανοί χρειάζονται νίκη δική τους, αλλά και των Σέρβων, ώστε να πανηγυρίσουν την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 35-28, 50-43, 67-62

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ (Μασκολιούνας): Ντούλκις 1, Μπαμπράουσκας 4, Σεϊμπούτις 19, Μπουτερλεβίτσιους 8 (2), Σαμαρτζίνσκι 2, Κατελίνας 3, Νέντοβιτς 7 (1), Ραντόσεβιτς 9, Ιβάνοφ 4, Μπλουμς 10 (2)

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκίπσον, Γκόλντσμπερι 7 (1), Νάχμπαρ 12 (1), Τάντα 7 (1), Νόιμαν, Φορντ 5, Τζέικομπσεν 10 (2), Γκάβελ 9 (1), Τσίρμπες 12, Όγκιλβι