2012-12-08 00:52:26
Φωτογραφία για Παραμένει φαβορί η Ζαλγκίρις, Έκπληξη από Ολίμπια!
Η Ζαλγκίρις πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο με 67-65 και παρέμεινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 3ου ομίλου της Euroleague.

Ο Γιάννης Μπουρούσης σημείωσε 13 πόντους, ενώ ο Αντώνης Φώτσης 10.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-32, 53-51, 65-67.

Μιλάνο: Στίπτσεβιτς 3 (1), Χέρστον 4, Φώτσης 10 (2), Κουκ 5 (1), Μπουρούσης 13 (1), Μέλι 2, Λάνγκφορντ 20 (1), Τζεντίλε, Χέντριξ 2, Μπαζίλε 6 (2).

Ζαλγκίρις: Ντάρντεν 14, Τζάαμπερ 5 (1), Πόποβιτς 14 (1), Γιανκούνας 16 (1), Ντέλας, Κουζμίνσκας 2, Λαφαγιέτ, Καουκένας 8, Φουτ 2, Λαβρίνοβιτς 6.

Με τρίποντο του Κλέμεν Πρέπελιτς στο μηδέν η Ολίμπια έκανε την έκπληξη απέναντι στην Χίμκι και νίκησε 74-72 στη Λουμπλιάνα.

Η Χίμκι μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και απο το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο θέλησε να δείξει στην γηπεδούχο Ολίμπια ότι θα είναι το... αφεντικό του αγώνα. Ωστόσο, οι Σλοβένοι μπόρεσαν να περιορίσουν στα τελευταία λεπτά την επίθεση των Ρώσων και έκλεισαν την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ, 13-19.

Μπορεί το κίνητρο για την Ολίμπια να μην ήταν ισχυρό, καθώς έχει αποκλειστεί απο το TOP-16, ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα της Χίμκι. Οι γηπεδούχοι με εξαιρετική παρουσία κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι 34-31.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ολίμπια συνέχισε να στον ίδιο ρυθμό και διατηρούσε το προβάδισμα. Η Χίμκι, όμως, ανέβασε την απόδοσή της και πάλι και το παιχνίδι πήγαινε καλάθι με καλάθι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 50-50.

Η τέταρτη περίοδος ήταν όλα τα... λεφτά στην αναμέτρηση, καθώς το προβάδισμα δύο λεπτά πριν τη λήξη άλλαζε συνεχώς χέρια. Όλα έδειχναν ότι η Χίμκι θα έφτανε στη νίκη, ωστόσο, ο Μπλάζιτς με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο διαμόρφωσε το τελικό 74-72 υπέρ της Ολίμπια.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 34-31, 50-50, 74-72

Ολίμπια: Ουότερς, Ρούπνικ 2, Πρέπελιτς 16(4), Μπλάζιτς 13(1), Ράνικο 2, Σαλίν 11(3), Μούριτς 6, Μπέινς 11(10ρ), Μπούμπνιτς 11(1), Μότσνικ, Όμιτς 2

Κίμκι: Όγκουστιν 7, Φριντζόν 12(1), Βιάλτσεφ 11(3), Λόντσαρ, Ρίβερς 8, Μόνια 5(1), Χβοστόφ, Ζουκανένκο 5(1), Ντέιβις 20, Νίλσεν 4