2012-12-08 20:55:58
Φωτογραφία για ΒΟΛΕΪ: Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι - Οι άλλοι αγώνες
Τη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στο Ανατόλια για την 9η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε η ΑΕΚ. Αν και η Ένωση δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, έχοντας ψυχραιμία στο παιχνίδι της κατάφερε να πάρει ακόμα ένα εύκολο τρίποντο. Νίκες για Ηρακλή, Βριλήσσια, ήττα για Παναθηναϊκό.

Η Ένωση, ταλαιπωρημένη από το μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό ματς στην Γαλλία, δεν μπήκε με όρεξη δίνοντας έτσι το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες να περάσουν μπροστά στο σκορ στο πρώτο σετ και να απειλήσουν να το πάρουν. Όμως οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου πάτησαν το… γκάζι και έκαναν το 1-0 στα σετ, παίρνοντας έτσι μπρος και για τα επόμενα. Ο «Δικέφαλος» έπαιξε συγκεντρωμένα στην συνέχεια και η συνέχεια ήταν εύκολη για τις πρωταθλήτριες, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-18,25-16,25-19

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τις Μακεδόνες Αξιού με 3-1 σετ. Τα κορίτσια του Ρούσση μπήκαν με πολύ καλή διάθεση στο ματς, πήραν το πρώτο σετ αλλά στην συνέχεια κατέρρευσαν. Τα κορίτσια των Μακεδόνων νικώντας όλα τα επόμενα σετ 25-19, 26-24 και 25-23 πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 26-24, 25-23

Σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος πήραν τα Βριλήσσια με 3-0 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο.

Τα σετ: 25-18, 27-25, 25-22

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τα κορίτσια του Ηρακλή που επικράτησαν του Ωραιοκάστρου, στην έδρα του, με 3-0 σετ.

Τα σετ: 23-25, 17-25, 21-25