2012-12-22 18:57:17
Φωτογραφία για ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ... ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ! ΚΑΒΑΛΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 55-87
Ο Ολυμπιακός έκανε θριαμβευτικό πέρασμα από το κλειστό της Καλαμίτσας, όπου επικράτησε της Καβάλας με 55-87 και εξασφάλισε την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, για 6η συνεχόμενη χρονιά και 17η στην ιστορία του.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης ήταν απόλυτα σοβαροί και συγκεντρωμένοι και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης και με την παρουσία του κόσμου τους που βρέθηκε στο γήπεδο της Καβάλας και δεν σταμάτησαν λεπτό να χειροκροτούν και να τραγουδούν για τον Θρύλο έκαναν ακόμα μια επιβλητική νίκη, αυτή τη φορά για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Οι πρωταθλητές έφτασαν στην επικράτηση με άνετο τρόπο, όπως δείχνει και το τελικό σκορ. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, ενώ κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Κάιλ Χάινς (14π.), Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (13π.), Βασίλης Σπανούλης (10π. και 11 ασίστ) και Άντιτς (8π. και 10ριμπ.). Γενικότερα οι πρωταθλητές είχνα άρτια ομαδική λειτουργία (29 ασίστ) για ένα ακόμη παιχνίδι

Εκτός δωδεκάδας του Ολυμπιακού έμεινε ο Έισι Λο που ταλαιπωρείται από ίωση, χωρίς πάντως να τίθεται θέμα μη συμμετοχής του στο ματς της Πέμπτης με την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια για τη 1η αγωνιστική του Top-16.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, έδειξαν από την αρχή της αναμέτρησης τις... άγριες διαθέσεις τους και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 17 πόντων (6-23), κάτι που δεν άλλαξε καθόλου στα υπόλοιπα λεπτά με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε ξεκάθαρη θέση οδηγού, παρά τα αρκετά λάθη που έκανε και την Καβάλα να δείχνει ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό των ερυθρόλευκων.

Κάποια διαστήματα απροσεξίας των παικτών του Ολυμπιακού στην επίθεση, επέτρεψαν στην Καβάλα να μειώσει τη διαφορά (14-25 στο 13΄), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε ξανά ρυθμό, Σπανούλης-Περπέρογλου σκόραραν συνεχώς ο Μάντζαρης αμυνόταν υποδειγματικά και έτσι ο πρωταθλητής προηγήθηκε με 24 πόντους και το ημίχρονο τελείωσε με τους ερυθρόλευκους 29 πόντους μπροστά. (48-19).

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, λόγω του ότι ο Ολυμπιακός είχε «καθαρίσει» την πρόκριση και είχε στο μυαλό του να προσφέρει θέαμα, αλλά και να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει των αγώνων Ευρωλίγκας που ακλουθούν. Η διαφορά πάντως, παρέμενε σταθερά κοντά στους 30 πόντους στο 25΄ (28-59 στο 25΄ και 36-65 στο 30΄), με τους Άντιντς-Πάουελ να πρωταγωνιστούν για τους φιλοξενούμενους και τον Πάνος για τους γηπεδούχους.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μπαρτζώκα να δοκιμάζει πράγματα (Πάουελ και Χάινς έπαιξαν αρκετή ώρα μαζί), τον Ολυμπιακό να έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας, αμυντική συνοχή και υπεροχή στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +34 (38-72 στο 33΄). Με επί μέρους 9-2 η Καβάλα μείωσε σε 74-47 πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι με συνεχόμενα καλάθια του Γκετσεβίτσιους, πήγαν και πάλι τη διαφορά στο +30, για να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο με το τελικό 87-55.

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 19-48, 36-65, 55-87.

Καβάλα (Άγγελος Κορωνιός): Πάνος 11, Αράπης 4, Γκαγκαλούδης 9 (1), Καλαμπάκας 7 (1), Κρστέφσκι 6, Στυλιανού 1, Στεφανίδης 9 (1), Γκράντι 2 (0/10 σουτ), Πιεβάλιτσα, Ίλιεφ, Βελισσαρίου 6, Μίτροβιτς.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 14, Παπανικολάου 4, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 10 (2), Περπέρογλου 5 (1), Μάντζαρης 5, Σλούκας 6 (1), Μαυροειδής 5, Πάουελ 8, Γκετσεβίτσιους 13 (3), Κατσίβελης 2, Πρίντεζης 6.