2012-12-22 18:46:59
Φωτογραφία για Στον τελικό ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός σε νοκ-άουτ παιχνίδι νίκησε εύκολα στην Καβάλα την τοπική ομάδα (55-87), παίρνοντας για έκτη σερί χρονιά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Οι Πειραιώτες μοίρασαν 29 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Άντιτς και Χάινς. Ο αρχηγός με τον Κάιλ συνεργάστηκαν άψογα με πικ-εν-ρολ (2-2), με τους ερυθρόλευκους να πιέζουν σε όλο το γήπεδο τους φιλοξενούμενους, αναγκάζοντας τους να κάνουν λάθη. Οι Πειραιώτες έκλεβαν μπάλες, με τον Μάντζαρη στον αιφνιδιασμό να δίνει ασίστ στον Red-Bill, ο οποίος έφερε τους Πρωταθλητές στο +5 (2-7) στο 3', με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να δείχνει εξ αρχής αποφασισμένη να πάρει τη νίκη-πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και αποτελεσματικοί στην επίθεση, με τον Σπανούλη να βάζει τρίποντο και τους Άντιτς-Χάινς να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, φτάνοντας στο +12 (4-16) στο έκτο λεπτό του αγώνα.

Ο Κατσίβελης, ο οποίος πήρε την θέση του Λο στην αποστολή καθώς ο Αμερικανός ήταν με ίωση, μπήκε στο ματς αντί του Μάντζαρη, ενώ στο ματς μπήκαν σε εκείνο το σημείο και οι Πάουελ-Γκετσεβίτσιους (αντί των Χάινς-Σπανούλη). Η Καβάλα ήταν άστοχη στην επίθεση, ενώ δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι, με τους Περαιώτες να παίζουν με συγκέντρωση, σοβαρότητα και συνέπεια. Ο Άντιτς πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +17 (4-21) στο 8', με τους φιλοξενούμενους να μετρούν στο παιχνίδι ήδη 5 κλεψίματα, 7 ασίστ και 9 ριμπάουντ, κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έδειχναν φοβισμένοι στο παρκέ, ύστερα από αρκετή ώρα κατάφεραν να σκοράρουν με βολές (6-21), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με σκορ 6-23.

Κακό ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και εκτόξευσε την διαφορά

Στην δεύτερη περίοδο οι Πρίντεζης και Περπέρογλου πήραν θέση στην πεντάδα του Ολυμπιακού, με την Καβάλα να μειώνει σε 14-25 στο 12', με ένα επί μέρους σκορ 8-2 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Οι ερυθρόλευκοι αναλώθηκαν σε ορισμένα λάθη και είχαν χάσει τον ρυθμό τους στην επίθεση, με τον Μάντζαρη χάρη στη γνωστή αμυντική του προσήλωση με ένα ακόμη κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό "έγραψε" το 14-27. Ο Σλούκας πήρε την θέση του Γκετσεβίτσιους, ενώ στη συνέχεια ο Περπέρογλου όντας ελεύθερος ευστόχησε από τα 6.75 μέτρα, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +16 (14-30) στο 14'. Ο Πάουελ έδειχνε νευρικός στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στον πάγκο και να αντικατασταθεί από τον Μαυροειδή, ο οποίος ευστόχησε σε βολή (14-31), με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να πιέζουν σε ολόκληρο το γήπεδο. Μπορεί οι Πρωταθλητές να είχαν πάρει διαφορά στο σκορ, αλλά έδειχναν επιρρεπής στα λάθη, καθώς είχαν φτάσει ήδη τα 11 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, παίζοντας βιαστικά στην επίθεση.

Ο Πρίντεζης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ματς (15-33), ενώ ο Μαυροειδής με δύο βολές έφερε την διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (15-35). Η Καβάλα ήταν άστοχη από την περιφέρεια (0/7), αλλά ο Σπανούλης που μόλις είχε επιστρέψει στο παρκέ με τρίποντο από την γωνία εκτόξευσε την διαφορά στο +24 (15-39), με τους Πειραιώτες να πατούν... γκάζι, βρίσκοντας ξανά ρυθμό στο παιχνίδι τους. Με το περίφημο "πεταχτάρι" του ο "Πριντ" διαμόρφωσε το 17-41 στο 18', αλλά οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι και κοντά στο καλάθι (5/20δ). Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Σπανούλης έδωσε μία ακόμη τελική πάσα στον Μαυροειδή, ενώ ο Πρίντεζης βρήκε ξανά τον δρόμο προς το καλάθι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +31 (17-48), με την Καβάλα να μειώνει σε 19-48 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Οι Πρωταθλητές στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ, βγάζοντας συνεργασίες στο παρκέ, μετρώντας 15 τελικές πάσες σε 20 λεπτά, όντας αποτελεσματικοί στην επίθεση (13/17δ, 4/12τρ), ενώ είχαν κυριαρχήσει και στα ριμπάουντ (27-13).

Καρφώματα και δοκιμές με το ματς να έχει κριθεί

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την βασική του πεντάδα, με τον Άντιτς να αυξάνει την διαφορά στο +32 (19-51) στο 13'. Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα, πίεζαν τον αντίπαλο και επεδίωκαν το κλέψιμο, με τον Σπανούλη να οργανώνει με μαεστρία μοιράζοντας ασίστ και τον Χάινς να τελειώνει με επιβλητικό τρόπο τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Ο αρχηγός στη συνέχεια αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σκοπιανός σκόραρε με φόλοου-κάρφωμα, με τον Χάινς να καρφώνει και πάλι στην επόμενη φάση, ανεβάζοντας την διαφορά στο +37 (20-57). Η Καβάλα απάντησε με δύο σερί τρίποντα, τα πρώτα της στο ματς, μειώνοντας σε 28-59 στο 15'.

Στη συνέχεια ο Κατσίβελης αντικατέστησε τον Παπανικολάου, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί σχήμα με τρία γκαρντ (Μάντζαρης, Σλούκας, Κατσίβελης), με τους Πειραιώτες να βγάζουν αιφνιδιασμό "γράφοντας" το 30-61 στην αναμέτρηση. Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, οπότε τόσο ο προπονητής του Ολυμπιακού, όσο και της Καβάλας, δοκίμασαν συστήματα, τακτικές και πεντάδες στο παρκέ, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα παράλληλα να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες κάνοντας το απαραίτητο ροτέισον. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 36-63, αλλά στη συνέχεια ο Κατσίβελης έδωσε ωραία ασίστ στον Πάουελ ο οποίος κάρφωσε με δύναμη την μπάλα στο καλάθι. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Πρωταθλητές να προηγούνται με σκορ 36-65.

"Βόμβες" Γκετσεβίτσιους και ο Ολυμπιακός ξανά στον τελικό του Κυπέλλου

Στην τελευταία περίοδο ο κόουτς Μπαρτζώκας δοκίμασε στο "4" τον Χάινς, έχοντας σε ρόλο σέντερ τον Πάουελ, διατηρώντας το σχήμα με τα τρία γκαρντ (Σλούκας, Γκετσεβίτσιους, Κατσίβελης). Ο Σλούκας δοκίμασε το χέρι του από τα 6.75 μέτρα και ήταν εύστοχος (36-70), ενώ ο Τζος με το αγαπημένο του σουτ από τα 5 μέτρα "έγραψε" το 40-72. Η Καβάλα με ένα μικρό σερί μείωσε σε 47-73, αλλά το παιχνίδι είχε αποκτήσει εδώ και ώρα διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Γκετσεβίτσιους στη συνέχεια πήρε το όπλο του από την περιφέρεια, σημειώνοντας δύο σερί τρίποντα, ανεβάζοντας την διαφορά στο +35 (47-82) στο 37', με τους Πρίντεζη-Μαυροειδή να αποτελεί το ερυθρόλευκο δίδυμο στην φροντ-λάιν. Η Καβάλα μείωσε σε 55-84, αλλά ο Λιθουανός ήταν σε φόρμα συνεχίζοντας να "εκτελεί" (3/5τρ) από την περιφέρεια (55-87). Οι Πειραιώτες με αυτόν τον τρόπο κέρδισαν στην Καβάλα την τοπική ομάδα με σκορ 55-87, παίρνοντας για έκτη σερί σεζόν το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 6-23, 19-48, 36-65, 55-87

Ανά δεκάλεπτο: 6-23, 13-25, 17-17, 19-22