2013-01-11 10:00:19
Φωτογραφία για Ο Δώνης θυμήθηκε τον Όσιμ και ο Παπακώστας σκέφτεται τον Ηρακλή
Ο προπονητής της Καλλιθέας, Παπακώστας, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, υποστήριξε πως η ομάδα του ήταν πολύ καλά οργανωμένη στην άμυνα και αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. "Σίγουρα είναι το πρώτο μέρος από τα δύο παιχνίδια που θα δώσουμε συνολικά. ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Ο ΠΑΟΚ πρωταγωνιστεί στην Σούπερ Λίγκα. Εμείς προσπαθούμε να ανέβουμε στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά το παιχνίδι. Στο πρώτο και δεύτερο ημίχρονο, σίγουρα είχε την υπεροχή ο ΠΑΟΚ.  Το λάθος που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο ήταν πως δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα στα πόδια μας. Στο δεύτερο ημίχρονο αποφασίσαμε να ρισκάρουμε βάζοντας δεύτερο επιθετικό. Ξέραμε πως θα έχουμε προβλήματα με τους παίκτες μας. Η είσοδος του Μαρουκάκη, από ένα σημείο και μετά, βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα. Προσπαθήσαμε να επωφεληθούμε κάποια ευκαιρία. Κάναμε δύο πολύ ωραία γκολ κι αν ήμασταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να κάνουμε και τρίτο
. Αφού γλιτώσαμε με τα δοκάρια. Οι παίκτες μου ζητούσαν αρκετοί αλλαγή, αυτό σημαίνει ότι υπερέβαλαν. Αυτή η ομάδα έχει τεράστιες δυνατότητες. Το πρωτάθλημα είναι αυτό που μας ενδιαφέρει. Αυτή την μαχητικότητα πρέπει να την δείξουμε στο πρωτάθλημα.  Όσο για τον αγώνα ρεβάνς, θα ασχοληθούμε την στιγμή που πρέπει. Δεν μπορώ να ασχοληθώ με τα ποσοστά πρόκρισης του κυπέλλου. Θα επαναλάβω πως ήμαστε συγκεντρωμένοι στο πρωτάθλημα. Να χαμηλώσουμε τους τόνους, να προσγειωθούμε για το παιχνίδι της Δευτέρας. Για πολλούς λόγους πρέπει να συμβεί αυτό, γιατί ήμαστε χαμηλά στην βαθμολογία". Σίγουρος πως στην ρεβάνς με την Καλλιθέα ο ΠΑΟΚ  θα ανατρέψει το σκορ του πρώτου ματς (2-0) εμφανίστηκε ο Γιώργος Δώνης. Ο Έλληνας τεχνικός αναφέρθηκε στις αιτίες της ήττας του «δικέφαλου του βορρά» στο «Ελ Πάσο», ενώ μίλησε και για τη φάση του πέναλτι. «Είχα έναν προπονητή που είχε πει πώς η μπάλα είναι πόρνη. Αυτό έχει συμβεί και σε άλλα ματς. Εμείς χάσαμε από ένα τυχαίο γεγονός αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Εμείς κάναμε από τα καλύτερα μας ματς μέχρι το 75'  σε έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο αλλά δεν βάλαμε την μπάλα στα δίχτυα. Πλέον σε δυο εβδομάδες έχουμε την ρεβάνς και με τον τρόπο που παίζουμε και βελτιωνόμαστε θα ανατρέψουμε το σκορ»