2013-01-19 21:23:59
Φωτογραφία για Πανιώνιος - Ίκαρος 82-75
Ο Πανιώνιος μετά το... διάλειμμα της περασμένης εβδομάδας επέστρεψε στις νίκες στη Basket League ΟΠΑΠ, επικρατώντας με σκορ 82-75 του Ικάρου Καλλιθέας.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και οι διαφορές που έπαιρναν οι δύο ομάδες, χάνοντας εν ριπή οφθαλμού.

Ο μαχητικός Ίκαρος Καλλιθέας, έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος και πάλεψε για τη νίκη, αλλά ο Πανιώνιος στο τέλος έδειξε στόφα μεγάλης ομάδας και κράτησε την υπέρ του διαφορά, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:Στο τοπικό ντέρμπι της Νέας Σμύρνης, οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ο Ίκαρος προηγήθηκε με 7-11, όμως οι Κις, Μίλμπουρν ισοφάρισαν σε 11-11 για τον Πανιώνιο, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στην επίθεση.

Πάντως, το δίδυμο των Πάντιτς και Βρκιτς ήταν και πάλι εξαιρετικό για τον Ίκαρο, καθώς με δύο δικά τους δίποντα, το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 13-18.

Οι φιλοξενούμενοι, εξακολούθησαν να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και βρέθηκαν στο 13' μπροστά στο σκορ με 18-24. Πάντως, οι "κυανέρυθροι" απάντησαν με τρίποντα των Μπατή και Παππά που έκαναν το σκορ 24-24, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Βρκιτς με λέι απ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Ίκαρο (28-31), όμως ο Πανιώνιος ανταπέδωσε τα καλάθια και με τον Μίλμπουρν έγραψε το 35-33. Ο ίδιος έκανε και το 38-35, ενώ ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς έγραψε το 41-37 με τρίποντη βόμβα λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που βρήκε τον Ίκαρο να ελέγχει τα ριμπάουντ (16-20), αλλά να έχει διπλάσια λάθη (4-8).

Ντέρμπι με τα όλα του στη Νέα ΣμύρνηΣτην επανάληψη, ο Πανιώνιος βρέθηκε στο +7 δύο φορές (44-37, 47-40) ωστόσο ο Ίκαρος απάντησε γρήγορα με επιμέρους 8-2 και πλησίασε στον πόντο (49-48). Οι γηπεδούχοι είχαν βελτιώσει τα ποσοστά τους από τα 6.75μ. και ο Αθανασούλας έδωσε τη λύση κάνοντας το 52-48.

Ο Παππάς έκανε το 56-51 με 2/2 βολές, όμως οι παίκτες του Πρίφτη δεν παρατούσαν το παιχνίδι κι επέστρεψαν από το -5, μειώνοντας με τους Γιαννακίδη και Φαγιέ σε 56-55.

Πάντως, με όπλο την έδρα του, ο Πανιώνιος ξέφυγε και πάλι στο σκορ. Με τον Αθανασούλα προηγήθηκε με 64-58, όμως είχε προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία και δεχόταν με ευκολία τα καλάθια από τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη.

Κι αν στο τρίλεπτο πριν το τέλος θα περίμενε κανείς ότι ο Πανιώνιος "καθάρισε" μετά το δίποντο του Γιάνκοβιτς που έκανε το 72-65, γελάστηκε. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο έδωσε αμέσως ανάσα στον Ίκαρο που πλησίασε με τους Φαγιέ και Πάντιτς στο καλάθι (74-72, 39'). Ο Μίμπουρν πέτυχε σημαντικό καλάθι στα 30'' πριν τη λήξη γράφοντας το 78-74, ο Παππάς έκανε το 80-75 και ο Σιμτσακ έχασε το τρίποντο.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα πήγαν στη ρουλέτα των βολών, όπου ο Πανιώνιος διατήρησε μία υποτυπώδη ψυχραιμία (2/4 βολές) και κράτησε τη νίκη στην κατοχή του.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 41-37, 56-55, 82-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 1, Αθηναίου 1, Κις 2, Μίλμπουρν 10, Αθανασούλας 11(3), Μπατής 7(2), Γιάνκοβιτς 20(2), Καββαδάς, Παππάς 22(2), Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 6.

Ίκαρος (Πρίφτης): Στρναντ, Λαρεντζάκης 4, Βρκιτς 11(1), Ντελκ, Φαγιέ 12(2), Γκίμπσον 9(2), Γιαννακίδης 13(3), Μίτσιαλος, Σίμτσακ 12, Πάντιτς 14.