2013-02-14 23:13:55
Φωτογραφία για Μακάμπι - Μπαρτσελόνα 77-82
Η Μπαρτσελόνα υποχρέωσε την Μακάμπι στην 5η της ήττα στο TOP-16, νικώντας την μέσα στο Ισραήλ με σκορ 82-77. Πάλεψαν στο τέλος, οι παίκτες του Μπλατ

Την 6η της νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, πέτυχε η Μπαρτσελόνα η οποία επικράτησε με 82-77 της Μακάμπι για την 7η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πάλεψαν στο τέλος, μείωσαν σε 77-80 με το Χίκμαν, αλλά στο τέλος υπέστησαν την 5η τους ήττα στο TOP-16 και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο από την υπόθεση πρόκριση.

Η Μπαρτσελόνα σάρωσε στα ριμπάουντ, κατεβάζοντας 16 περισσότερα (23-39), όμως οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν 10 περισσότερα λάθη (5-15), που λίγο έλειψε στο τέλος να τους κοστίσουν.

Ο αγώνας

Η Μακάμπι ξεκίνησε ιδανικά στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 9-2 στο 4', όμως η Μπαρτσελόνα με δικό της 9-2 μείωσε σε 11-11 μετά την ολοκλήρωση του πέμπτου λεπτού. Τελικά, το α' δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (22-20) και την Μπαρτσελόνα να παίρνει πόντους από πολλούς παίκτες.

Μπορεί η Μακάμπι να βρέθηκε στο +5 (25-20) στη συνέχεια, όμως η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 10-0 κάνοντας το 25-30. Έκτοτε διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το ημίχρονο, προηγούμενη με 41-39 χάρη σε δίποντο του Ναβάρο.

Η επανάληψη, βρήκε την Μπαρτσελόνα μπροστά με 11 πόντους διαφορά (39-50), δείχνοντας να επιβάλλει το ρυθμό της, ενώ στο 29' ο Γιασικεβίτσιους με δίποντο έγραψε το 63-51. Το 53-67 του 30ού λεπτού έδινε σαφές προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα Στο δ' δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 77-80 με τον Χίκμαν στα 15'' πριν το τέλος του αγώνα, ενώ ο Άντε Τόμιτς με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 82-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-41, 53-67, 77-82

Μακάμπι (Μπλατ): Λόγκαν 8(2), Τζέιμς 16, Σμιθ 11(1), Χίκμαν 19(3), Πνίνι 3(1), Κάνερ Μέντλι, Οχαγιόν 11(2), Πλάνινιτς 7, Λάντεσμπεργκ 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6, Χουέρτας 5(1), Ναβάρο 14(2), Γιασικεβίτσιους 14(2), Ουάλας 5(1), Ινγκλς, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 7(1), Τζαβάι 6, Μάικλ 7(1), Τόμιτς 18.