2013-03-27 01:46:33
Φωτογραφία για Προκρ.Μουντιάλ:Πήρε το ντέρμπι η Ισπανία,γκέλα η Αγγλία
Η Ισπανία νίκησε με 1-0 την Γαλλία μέσα στο Παρίσι με γκολ του Πέδρο και επέστρεψε στην κορυφή. Νίκες για Ολλανδία, Γερμανία, Πορτογαλία και Ιταλία, ενώ ισόπαλες αναδείχθηκαν Μαυροβούνιο και Αγγλία.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Ισπανία, απέδειξε την ανωτερότητά της, καθώς νίκησε 1-0 την Γαλλία μέσα στο Παρίσι και επέστρεψε στην κορυφή του 9ου ομίλου.

Ο Πέδρο πέτυχε το μοναδικό γκολ στο "Σταντ ντε Φρανς" στο 58ο λεπτό, με την "Furia Roja" να είναι γενικότερα ανώτερη.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο ζήτησε πέναλτι, ενώ ο Πολ Πογκμπά αποβλήθηκε στο 78' με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε δύο λεπτά.

Ισόπαλες Μαυροβούνιο και Αγγλία

Στο ντέρμπι κορυφής του 8ου ομίλου, η Αγγλία προηγήθηκε με 1-0 με τον Ρούνεϊ στο 6', αλλά το Μαυροβούνιο γλίτωσε την εντός έδρας ήττα με τον Νταμιάνοβιτς να ισοφαρίζει στο 76', διατηρώντας την ομάδα του στην πρώτη θέση.

Νίκες για Ολλανδία, Πορτογαλία, Γερμανία και Ιταλία

Με δύο γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι η Ιταλία επικράτησε 2-0 στην Μάλτα (είχε πιάσει πέναλτι του Μίφσουντ ο Μπουφόν στο 16'), ενώ η Ολλανδία διατήρησε το απόλυτο με το 4-0 επί της Ρουμανίας.

Η Γερμανία με γκολ από παίκτες μόνο της Ντόρτμουντ (Ρόις [2], Γκέτσε, Γκιουντογάν) νίκησε 4-1 το Καζαχστάν, ενώ η Πορτογαλία με τον Βιεϊρίνια για πρώτη φορά βασικό επικράτησε με 2-0 στο Αζερμπαϊτζάν.

Με γκολ του Αζάρ και τον Μιραλάς να παίζει στο 2ο ημίχρονο το Βέλγιο νίκησε 1-0 τα Σκόπια και διατηρήθηκε στην κορυφή μαζί με την Κροατία, η οποία επικράτησε 2-1 στην Ουαλία, κάνοντας ανατροπή (έπαιξε στο 2ο ημίχρονο ο Σίλντενφελντ).

Με τον Λιούμπομιρ Φέισα βασικό η Σερβία νίκησε 2-0 την Σκωτία (έγινε η πρώτη στην Ευρώπη που έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης!), ενώ ο Ρόι Κάρολ δέχτηκε δύο γκολ και η Β.Ιρλανδία έχασε 0-2 από το Ισραήλ.

Η Ουγγαρία πήρε σπουδαία ισοπαλία (1-1) στην Τουρκία, όπως και η Βουλγαρία στην Δανία (1-1), ενώ πήρε το εκτός έδρας "Χ" και η Αυστρία στην Ιρλανδία με γκολ του Αλάμπα στο 90'.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Αρμενία - Τσεχία 0-3 (47' και 81' Ματέι Βίντρα, 94' Κόλαρ)

Αζερμπαϊτζάν - Πορτογαλία 0-2 (64' Μπρούνο Άλβες, 79' Ούγκο Αλμέιδα)

Εσθονία - Ανδόρα 2-0 (45' Άνιερ, 61' Λίντπιρ)

Τουρκία - Ουγγαρία 1-1 (63' Μπουράκ Γιλμάζ / 71' Μπόντε)

Ουκρανία - Μολδαβία 2-1 (61' Γιαρμόλενκο, 70' Χατσερίντι / 80' Σουβόροβ)

Δανία - Βουλγαρία 1-1 (63' πέν. Άγκερ / 51' Μανόλεφ)

Σερβία - Σκωτία 2-0 (60' και 65' Τζούριτσιτς)

Ολλανδία - Ρουμανία 4-0 (12' Φαν ντερ Φάαρτ, 56' και 65' πέν. Φαν Πέρσι, 90' Λενς)

Γερμανία - Καζαχστάν 4-1 (23' και 90' Ρόις, 27' Γκέτσε, 32' Γκιουντογάν / 47' Σμίντγκαλ)

Ιρλανδία - Αυστρία 2-2 (25' πέν. και 45' Γουόλτερς / 11' Χάρνικ, 90' Αλάμπα)

Πολωνία - Σαν Μαρίνο 5-0 (21' πέν. και 50' πέν. Λεβαντόβσκι, 28' Πίστσεκ, 61' Τεόντορτσικ, 90' Κοζέτσκι)

Βέλγιο - Σκόπια 1-0 (62' Αζάρ)

Ουαλία - Κροατία 1-2 (21' πέν. Μπέιλ / 77' Λόβρεν, 87' Εντουάρντο)

Β.Ιρλανδία - Ισραήλ 0-2 (77' Ρεφαέλοβ, 84' Μπεν Μπασάτ)

Μάλτα - Ιταλία 0-2 (8' πέν. και 45' Μπαλοτέλι)

Γαλλία - Ισπανία 0-1 (58' Πέδρο)

Μαυροβούνιο - Αγγλία 1-1 (76' Νταμιάνοβιτς / 6' Ρούνεϊ)