2013-04-17 22:35:08
Φωτογραφία για Στο επόμενο παιχνίδι ο Ολυμπιακός πρέπει να σοβαρευτεί
Ο Ολυμπιακός... άργησε να ξυπνήσει στο Αμπντί Ιπεκτσί με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα από την Εφές (83-72), η οποία μείωσε το σκορ της σειράς σε 2-1. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο τρίτο δεκάλεπτο, έμεινε πίσω στο σκορ με 19 (65-46) στο 28'. Στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησε να... γυρίσει το ματς με μπροστάρη τον Χάινς, αλλά η μεγάλη διαφορά της τρίτης περίοδο δεν του το επέτρεψε, όπως, επίσης, η εχθρική εναντίον του διαιτησία. Έτσι έδωσαν ραντεβού για την Παρασκευή (8 μ.μ.) πάλι στο Αμπντί Ιπεκτσί κι εκεί οι ερυθρόλευκοι έχουν άλλη μια ευκαιρία για να πάρουν την πρόκριση στο φάιναλ φορ. Εχοντας πάρει και το μάθημά τους...Η Εφές το ήθελε, άλλωστε, περισσότερο και με τη βοήθεια των οπαδών της κυριάρχησε από την αρχή. Σαβάνοβιτς και Φάρμαν ήταν εξαιρετικοί, Ερντέν και Λούκας έκαναν σπουδαία δουλειά, ο Βούγιασιτς βρήκε το "χέρι" του, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις. Ο Εϊσι Λο και ο Κάιλ Χάινς το πάλεψαν περισσότερο απ' όλους, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση
. Ο άστοχος από τα 6,75μ. Ολυμπιακός (7/25 τρίποντα) δεν κατάφερε αυτή τη φορά να περιορίσει τους «συνήθεις υπόπτους» Φάρμαρ και Σαβάνοβιτς (15 πόντοι), ενώ δέχθηκε σοβαρό πλήγμα κάτω από το καλάθι του από τον Ερντέν (επίσης 15 πόντοι, συν εννέα ριμπάουντ). Εξαιρετική εμφάνιση και «κλειδί» για την επιτυχία των Τούρκων ήταν ο πρώην «ερυθρόλευκος» Τζαμόν Λούκας, με 13 πόντους, εννέα ριμπάουντ και εφτά ασίστ. Αντίστοιχα, στους τέσσερις πόντους με πέντε λάθη έμεινε ο Βασίλης Σπανούλης.