2013-05-16 20:03:32
Φωτογραφία για ΟΜΑΛΗ... ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ! ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70-81
Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά ούτε και να μένει στους... πανηγυρισμούς για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός νίκησε 70-81 τον Ηλυσιακό, στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική.

Αφήνοντας πίσω του την Ευρώπη και το θρίαμβό του στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός επικράτησε του μαχητικού Ηλυσιακού, χωρίς τους τραυματίες Σερμαντίνι, Μάντζαρη, Μαυροειδή και τον –εκτός Α1- Γκετσεβίτσιους.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν μία καλή… προπόνηση με την ομάδα των Ιλισίων και πλέον σκέφτονται το ματς της τελευταίας αγωνιστικής στο ΣΕΦ με τον Απόλλωνα Πατρών.

Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στο δίδυμο των Στόγλιν και Μόρισον πέρασαν τη μεγάλυτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου στη θέση του οδηγού και μάλιστα προηγήθηκαν ακόμα και με 8 πόντους, με τους πρωταθλητές Ευρώπης, όμως, να ανακάμπτουν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +1 (38-39).

Στην τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι πήραν τον έλεγχο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (55-63) ενώ στον εναπομείναντα χρόνο φρόντισαν να διατηρήσουν σε απόσταση τους «κιτρινόμαυρους» και να πάρουν τελικά τη νίκη με 70-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-39, 55-63, 70-81