2013-07-30 23:51:10
Φωτογραφία για Απογοήτευσε ο ΠΑΟΚ και τώρα βλέπει Europa League
Ο ΠΑΟΚ μπορεί να τα έχει με την ατυχία του, αλλά και την αστοχία του, ωστόσο στο ποδόσφαιρο δε χωρούν δικαιολογίες και η αποστολή του "Δικεφάλου" έγινε από πολύ δύσκολη ώς ακοτόρθωτη, καθώς ηττήθηκε με σκορ 0-2 χάρη σε δύο τέρματα του Ντέβιτς. Ο Σέρβος έκανε άνω- κάτω την άμυνα του ΠΑΟΚ και με δύο γκολ, στο 43' από πέναλτι και στο 72' με προσωπική ενέργεια έδωσε τη νίκη και το πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ουκρανική ομάδα. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο αν οι επιθετικοί ήταν πιο εύστοχοι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, με κλασικότερες αυτές του Γεωργιάδη στο 15' και του Αθανασιάδη στο 30', για να έχει το υπέρ του σκορ. Η τακτική του Χουμπ Στέφενς βγήκε σε μεγάλο βαθμό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο που... τρύπησε την άμυνα της Μέταλιστ, αλλά η απειρία των παικτών του ΠΑΟΚ σε ένα τέτοιο παιχνίδι, αλλά και η ετοιμότητα της Μέταλιστ, έχοντας στα πόδια της επίσημα παιχνίδια, έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην έκβαση του αγώνα και φανερώθηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Το δικό της ρόλο έπαιξε και η άδεια Τούμπα, καθώς φάνηκε ότι ήταν απαραίτητη σε κάποιες στιγμές. Φανερά εκνευρισμένος και απογοητευμένος αποχώρησε από το γήπεδο ο Ιβάν Σαββίδης που έφυγε... φουριόζος. Απογοητευμένοι ήταν και οι Βρύζας, Τσιτσιακόφ και Ζαγοράκης, με τους δύο πρώτους να κατευθύνονται στα αποδυτήρια και τον "Ζαγόρ" να φεύγει από το γήπεδο.

Πηγή: olapaok.gr