2013-09-18 00:00:12
Φωτογραφία για CL,Group D:3άρες για Μπάγερν και Σίτι
Με εύκολες νίκες ξεκίνησαν στον όμιλο Μπάγερν και Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησαν με 3-0 τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Βικτόρια Πλζεν, αντίστοιχα

Μπάγερν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0

Σκόρερς: 4' Αλάμπα, 41' Μάντζουκιτς, 68' Ρόμπεν

Γήπεδο: "Fußball Arena München", Μόναχο

Διαιτητής: Τζανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέτυχε το πρώτο γκολ στην νέα διοργάνωση, με τον Ντέιβιντ Αλάμπα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4 με φοβερή εκτέλεση φάουλ.

Αφού έχασε μία απίστευτη ευκαιρία με κεφαλιά που χτύπησε στο δοκάρι, ο Μάριο Μάντζουκιτς τελικά βρήκε δίχτυα στο 41', κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Άριεν Ρόμπεν από δεξιά.

Ο Ολλανδός άσος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 68', όταν από μπαλιά του Αλάμπα βρέθηκε μόνος στην περιοχή, κοντρόλαρε ανενόχλητος και έστειλε εν συνεχεία την μπάλα στα δίχτυα.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ραφίνια, Τζερόμ Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Λαμ, Κρόος, Τόμας Μίλερ, Ρόμπεν, Ριμπερί, Μάντζουκιτς.

ΤΣΣΚΑ: Ακινφέεβ, Ναμπαμπκίν, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Σενίκοβ, Τσάουνα, Βέρνμπλουμ, Ζούμπερ, Βιτίνιο, Χόντα, Μούσα.

Βικτόρια Πλζεν - Μάντσεστερ Σίτι 0-3

Σκόρερς: 48' Ντζέκο, 53' Γιαγιά Τουρέ, 58' Αγκουέρο

Γήπεδο: "Στρουτσνόβι Σάντι Στάντιον", Πλζεν

Διαιτητής: Πάολο Ταλιαβέντο (Ιταλία)

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς τέρμα στο Πλζεν, στο 48' όμως ο Έντιν Ντζέκο άνοιξε το σκορ για την Μάντσεστερ Σίτι με αριστερό πλασέ, έπειτα από την ασίστ του Σέρχιο Αγκουέρο.

Πέντε λεπτά αργότερα (53') οι "πολίτες" διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γιαγιά Τουρέ να κάνει το 0-2 με καταπληκτικό μακρινό σουτ με το δεξί.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 58', όταν ήρθε η σειρά του Σέρχιο Αγκουέρο να σκοράρει με αριστερό πλασέ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-3.

ΠΛΖΕΝ: Κοζάτσικ, Ραϊτόραλ, Χέντα, Προχάζκα, Λιμπέρσκι, Χοράβα, Χόρβατ, Κόλαρ, Πετρζέλα, Κοβάρικ, Μπάκος.

ΣΙΤΙ: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Νάστασιτς, Κολάροβ, Γιαγιά Τουρέ, Φερναντίνιο, Χεσούς Νάβας, Νασρί, Αγκουέρο, Ντζέκο.