2013-09-18 20:35:40
Φωτογραφία για Η Ισπανία συνέτριψε τη Σερβία (90-60) και πέρασε στους «8»
Φαίνεται πως οι Ίβηρες περίμεναν να αρχίσουν τα νοκ άουτ για να αρχίσουν τις παραστάσεις τους. Και απέναντι στην Σερβία έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ και έφτασαν εύκολα στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι Ισπανοί από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξαν αγριεμένοι. Και η διαφορά στο 5' ήταν στο +10 (12-2). Η άμυνα των Ισπανών ήταν απίστευτη και έτσι η ομάδα του Ορένγκα προηγήθηκε με 21-5 στο 10' με τους Σέρβους να μην μπορούν καν να σουτάρουν σε πολλές φάσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Οι Ίβηρες με Ροντρίγκεθ, Φερνάντεθ, Γκασόλ, Γιουλ και Ρούμπιο να κάνουν ό,τι θέλουν, έστειλαν τη διαφορά στο +25 στο ημίχρονο (48-23).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τη Σερβία. Μέσα σε τέσσερα λεπτά οι Ισπανοί με σερί 10-0 έκαναν το 58-23 και η διαφορά έφτασε και τους 40 πόντους (71-31) με καλάθι του Ροντρίγκεθ.

Ο νικητής είχε κριθεί από τα πρώτα κιόλας λεπτά και έτσι έμενε να γίνει γνωστή η τελική διαφορά η οποία ήταν τελικά στο +30 για την ομάδα του Ορένγκα.

Δεκάελεπτα: 5-21, 23-48, 39-73, 60-90

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 6, Νεμάνια Κρστιτς 3, Μίτσιτς 8 (1), Μπογκτντάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα 2, Κάλινιτς 2, Γκάγκιτς 7, Κρστιτς Νεναντ 4, Ατζουσιτς 11 (2), Κάτιτς 11, Στίματς 4.

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ 8 (2), Φερνάντεθ 19 (4/4τριπ), Ροντρίγκεθ 22 (2), Ρέι, Καλντερόν 3 (1), Ρούμπιο 5 (1), Κλαβέρ 9 (1), Σαν Εμετέριο 6, Γιουλ 5 (1), Γκασόλ 7, Γκάμπριελ 4, Μουμπρού 2.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (Arena Stožice, Λιουμπλιάνα)