2013-10-24 23:59:08
Φωτογραφία για Έδειξε στους Τούρκους ποιός είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης
Συνήθως ανατρέπει διαφορές. Τώρα είδε τη Γαλατασράι να κάνει την ανατροπή, αλλά όταν χρειάστηκε, ο Ολυμπιακός, έδειξε στους Τούρκους ποιος είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης φεύγοντας από την Πόλη με νίκη 78-67! Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με +16 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν οι ψηλοί του φορτώθηκαν με φάουλ είδε τη Γαλατά να προσπερνά στο σκορ. Τα πάνω κάτω επιχείρησαν να φέρουν στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι, που αρχικά μείωσαν σε 42-36 και εκμεταλλευόμενοι αδικαιολόγητη τεχνική ποινή στο Γιώργο Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία πέρασαν μπροστά με 57-56, στο 29’. Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε άμεσα, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 59-57 και ξέφυγε στο 64-59 στο 32’ και στο 76-65 στο 38’, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το «διπλό». Η Γαλατάσαραϊ δεν κατάφερε να αντιδράσει, παρά τη συγκλονιστική συμπαράσταση των φιλάθλων της, και υπέκυψε στην ανωτερότητα των πρωταθλητών Ευρώπης, που παίζοντας και πάλι εκπληκτική άμυνα έκαναν το δύο στα δύο και στην Ευρωλίγκα. Οι Πειραιώτες έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης στο Top 16 της Ευρωλίγκας, περνώντας νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι είχε 15π. συν πέντε ριμπάουντ και μία ασίστ και ο Μπράιαντ Ντάνστον εννέα πόντους, οκτώ ριμπάουντ και δύο ασίστ. Από τους ηττημένους, που εγκλωβίστηκαν στην άμυνα των αντιπάλων τους, ο Νέιτ Τζαβάι είχε 22 πόντους, πέντε ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα κόψιμο.