2013-11-08 23:59:00
Φωτογραφία για Περίπατο στη Φλωρεντία έκανε ο Ολυμπιακός
Ενας πολύ καλός Ολυμπιακός σε όλη τη διάρκεια του ματς (εκτός από το τέλος που χαλάρωσε), πέρασε εύκολο βράδυ στη Φλωρεντία κόντρα στη Σιένα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν την ιταλική ομάδα με 62-70 σε ένα ματς όπου το σκορ ήταν σχεδόν πάντα πάνω από δέκα πόντους για την ομάδα του Πειραιά. Αυτή είναι ητέταρτη νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή Euroleague, ενώ από την άλλη, οι Ιταλοί δεν έχουν κάνει ακόμα νίκη. Οι "ερυθρόλευκοι" με τον Πρίντεζη να σημειώνει γρήγορα έξι πόντους και τον Μπέγκιτς να "χτυπάει" στην αντίπαλη ρακέτα έφτασαν στο 0-11! Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι με τον Ινγκλις για το 2-11, ενώ ο Ροτσέστι με τέσσερις πόντους και βοηθούς τους Χάκετ Κουρνού κράτησαν τη διαφορά της πρώτης περιόδου μόλις στους 9 πόντους (11-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο (15-25), ενώ η βολή του Ίνγκλις και το καλάθι του Χάκετ έκαναν το σκορ 20-29
. Ωστόσο, οι Λοτζέσκι και Λο ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους και εκεί έκλεισε το σκορ του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 23-36 από από τους πέντε σερί του Λοτζέσκι και το τρίποντο του Ίνγκλις. Στην τρίτη περίοδο, οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν στο παρκέ του "Νέλσον Μαντέλα Φόρουμ" με σκοπό να μη δείξουν ότι θα χαμηλώσουν... στροφές. Τα τρίποντα των Μάντζαρη και Λοτζέσκι έκαναν το σκορ 26-43, ενώ αργότερα Ρες και Χάντερ πήγαν να μειώσουν, αλλά ο Σπανούης ήταν εκεί για το 31-46 και να τους... κόψει την όρεξη. Στο 38-52 το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Πέτγουεϊ στην πάσα του Σπανούλη έκανε και τους Ιταλούς να χειροκροτήσουν, ενώ Ρες και Σλούκας ήταν οι παίκτες (από κάθε ομάδα) που διαμόρφωσαν το σκορ του δεκαλέπτου (42-54). Στην τελευταία περίοδο,ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε την πολυτέλεια να ξεκουράσει τον Σπανούλη που δεν πίεζε, έτσι κι αλλιώς, το πόδι του, ενώ οι Λο και Πέτγουεϊ έκαναν το 49-64. Το αντιαθλητικό του Πέτγουεϊ στον Χάκετ και οι τέσσερις σερί πόντοι του άσου της Σιένα έκαναν το 60-65, αλλά οι Ιταλοί έχοντας λίγο χρόνο και απέναντί τους έναν έμπειρο Ολυμπιακό δεν μπόρεσαν να γίνουν παραπάνω απειλητικοί. Σπανούλης και Λοτζέσκι ήταν οι τελευταίοι παίκτες για τον Ολυμπιακό ενώ για τη Σιένα το κάρφωμα του Χάντερ ήταν ο επιθετικός επίλογος των Ιταλών. Ετσι, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν να διευρύνουν το αήττητο σερί τους σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Πηγή: woop.gr