2013-11-24 20:30:03
Φωτογραφία για Δεν έσωσε τον Εργοτέλη ο Πελέ
Μεγάλο εκτός έδρας τρίποντο πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο, επικρατώντας του Εργοτέλη με 0-1 χάρη σε γκολ του Μπαράλες στο 58'. Επιστροφή στις νίκες, λοιπόν, για τους φιλοξενούμενους έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες. Οι Αρκάδες με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 18 βαθμούς και στην 5η θέση, αφήνοντας πίσω τους το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη (17 βαθμοί). Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα, τέταρτη σε έξι ματς στο Παγκρήτιο, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν για δεύτερη φορά στην έδρα τους. Στο πρώτο μέρος, ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πιο επικίνδυνος, όμως αδυνατούσε να φτάσει στο γκολ. Με τον Πελέ να είναι ο κορυφαίος και τον Χαντί να είναι πολύ κινητικός, οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Αστέρα να έχει έναν πιο παθητικό ρόλο. Το 45λεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα και αυτό φαντάζει μάλλον φυσιολογικό με βάση τις λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Στην επανάληψη, οι Αρκάδες ανέβασαν "στροφές" και αυτό μετουσιώθηκε σε γκολ στο 58' με το τρίτο φετινό τέρμα του Μπαράλες και αφού προηγουμένως είχαν δοκάρι με τον Κοντοέ. Παρά το γεγονός ότι ο Εργοτέλης πίεσε στο τελευταίο μισάωρο για την ισοφάριση και έχασε κάποιες ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει και το 0-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.