2012-04-14 12:52:21
Φωτογραφία για ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ... ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΚ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ! *ΒΙΝΤΕΟ*
Σαν σήμερα στις 14 Απριλίου 1993 ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου μετά από μια ρεβάνς-θρίλερ στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπως μας θυμίζει το "sday.gr".

Το γρήγορο γκολ του Βασίλη Δημητριάδη (3') έφερε στα ίσα το σκορ του πρώτου αγώνα στο "Γ. Καραϊσκάκης", όμως παρά την πίεση και τις ευκαιρίες που δημιούργησε η ΑΕΚ, δεν πέτυχε δεύτερο γκολ. Η λήξη του αγώνα με σκορ 1-0 οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση, όπου ο Ολυμπιακός... αναστήθηκε!

Πρώτα στο 96' ο Μητσιμπόνας ισοφάρισε με πέναλτι και στο 108' ο Μπατίστα με ένα παλικαρίσιο γκολ έδωσε προβάδισμα με 2-1 στον Ολυμπιακό, κάνοντας τους πάντες να πιστέψουν ότι η πρόκριση ανήκε στους ερυθρόλευκους. Η ΑΕΚ, όμως αντέδρασε και έκανε το σκορ 3-2 υπέρ της με γκολ που πέτυχαν ο Δημητριάδης στο 111' και ο Αλεξανδρής στο 114'!

Τα έξι τελευταία λεπτά της παράτασης ήταν κανονικό θρίλερ, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το 3-2 και πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετώπιζε τον ΠΑΟ.