2014-01-24 23:30:11
Φωτογραφία για Ο Πρωταθλητής Ευρώπης είναι ζωντανός!
Αυτός ναι, ήταν Ολυμπιακός! Αυτός ναι, ήταν ο δις Πρωταθλητής Ευρώπης! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε δια περιπάτου από την "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα", διαλύοντας τη Λαμποράλ Κούτσα με 89-70 και έφτασε τις δυο νίκες στο Top-16 έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές. Οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί με εξαίρεση το μουδιασμένο ξεκίνημά τους και αφού προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 38-59 στο πρώτο μέρος, δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο στην επανάληψη και έφτασαν πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον Μπράιαντ Ντάντσον που έκανε ότι ήθελε τους ψηλούς της αντίπαλης ομάδας, έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της το +30 (40-70 στο 24΄). Τη χαλάρωση των παικτών του Μπαρτζώκα εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί οι οποίοι με ένα επιμέρους 11-3 μείωσαν σε 51-73 στο 28΄ για να έρθουν 5 πόντοι από Κόλινς και Σλούκα να κάνου το 53-78 του 30ού λεπτού. Η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι "ερυθρόλευκοι" είχαν εξασφαλίσει τη νίκη, γεγονός που εκλμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο και μείωσαν τη διαφορά στους 16 (66-82 στο 36΄). Στο 38ο λεπτό ο Μαρτίνεθ έκανε σκληρό φάουλ στον Ντάντσον και ο Ματ Λοτζέσκι του ζήτησε το λόγο με αποτέλεσμα να προκαλέσει τον εκνευρισμό του Ντιοπ που τον έσπρωξε. Η παρεξήγηση ευτυχώς λύθηκε γρήγορα και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 70-89. Οι Σπανούλης και Λοτζέσκι... έσυραν τον χορό και οι υπόλοιποι τους ακολούθησαν, με τους Βάσκους να μην προβάλουν καμία αντίσταση, έχοντας και προβλήματα τραυματισμών.