2014-02-05 19:30:20
Φωτογραφία για Ο Μαρινάκης έκανε δώρο τον Ρομπέρτο στον Ολυμπιακό
Το δώρο του προέδρου του Ολυμπιακού, Βαγγέλη Μαρινάκη, στους οπαδούς των «ερυθρόλευκων» ήταν η... ξαφνική ανακοίνωση της απόκτησης του Ρομπέρτο! Συγκεκριμένα, από τα μεγάφωνα του «Γ. Καραϊσκάκης» κατά τη διάρκεια του αγώνα με τον Πανιώνιο, ανακοινώθηκε η απόκτηση του Ισπανού τερματοφύλακα μέχρι το 2018! Κάτι το οποίο έγινε τελείως ξαφνικά στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης με την ομάδα της Νέας Σμύρνης και φυσικά όλοι που ήταν στο γήπεδο ξέσπασαν σε χειροκροτήματα και συνθήματα για τον Ρομπέρτο αλλά και για τον πρόεδρο του Ολυμπιακού, Βαγγέλη Μαρινάκη. Μάλιστα νωρίτερα ο Ρομπέρτο είχε πραγματοποιήσει μία πολύ καλή απόκρουση σε τετ α τετ του Αραβίδη και είχε αποθεωθεί με το γνωστό σύνθημα «Ρομπέρτο αλάνι για πάντα στο Λιμάνι» και λίγα λεπτά μετά ανακοινώθηκε η συμφωνία του Ολυμπιακού με την Ατλέτικο Μαδρίτης για την απόκτηση του Ρομπέρτο! Παράλληλα υπήρξε και η σχετική ανακοίνωση από την «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ: «Η ΠΑΕ Ολυμπιακός ανακοινώνει την απόκτηση του τερματοφύλακα, Ρομπέρτο Χιμένεθ Γκάγκο, για τα επόμενα τέσσερα χρόνια». Στα αγωνιστικά τώρα και υπό το βλέμμα του Ντέιβιντ Μόγες, που βρέθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» μαζί με τον Φιλ Νέβιλ για να τσεκάρει τον αντίπαλο της Γιουνάιτεντ στους «16»του Champions League, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου, διευρύνοντας το νικηφόρο του σερί στο Καραϊσκάκη. Οι Πειραιώτες επικράτησαν εύκολα με 2-0, χάρις σε γκολ των Σάμαρη (11’) και Σέποβιτς (18’), με τον Σέρβο να σημειώνει το παρθενικό του γκολ στην Super League.