2014-02-13 20:10:25
Φωτογραφία για ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΕΤ
Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο Βόλεϊ Γυναικών προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά την επικράτησή του με 0-3 σετ επί των Βριλησσίων.

Όχι μόνο πήρε το... αίμα του πίσω ο Ολυμπιακός, στη μοναδική έδρα που έχει ηττηθεί φέτος, αλλά το κατάφερε άνετα τσεκάροντας το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου στην έδρα των Βριλησσίων.

Οι ερυθρόλευκες δεν ζορίστηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην τρίτη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα και… «εκδικήθηκαν» για την ήττα στο πρωτάθλημα, αφού τα Βριλήσσια αποτελούν τη μόνη έδρα που έχουν ηττηθεί φέτος.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη πανηγύρισε άνετα το 1-0 με 25-15, έχοντας σταθερά το προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ τα Βριλήσσια μπήκαν πιο δυνατά και κρατούσαν τα ηνία μέχρι το 7-6, όμως ένα σερί 7-0 των ερυθρόλευκων τους έδωσε τα ηνία, που διατήρησαν μέχρι το 25-14.

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν στο τρίτο σετ, μένοντας κοντά στο σκορ, όμως οι διαφορά των δύο ομάδων αυξήθηκε στους επτά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3 σετ με 25-19.

Τα σετ: 15-25, 14-25, 19-25

Βριλήσσια (Μανώλης Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς, Ριμπέιρο 4 (1 άσος, 3/16 επ., 50% υπ.), Τουριάφ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (1 άσος, 4/8 επ., 4 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/29 επ, 50% υπ., 1 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 62% υπ.), Καραγκούνη, Κοκκίου 1 (1/1 επ.), Γιοβάνη 1 (1/6 επ.), Μαβιλίδη

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 7 (1 άσος, 4/4 επ., 2 μπλοκ), Κοσμλα 5 (1 άσος, 4/14 επ., 65% υπ.), Κις 17 (4 άσοι, 10/23 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 13 (2 άσοι 5/9 επ., 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1 άσος, 0/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/22 επ., 67% υπ., 2 μπλοκ), Κονόμη (λ, 55% υπ.)