2014-05-27 00:10:09
Φωτογραφία για ΣΟΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ ΜΑΚΑΜΠΙ!
Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μακάμπι Τελ Αβίβ, δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 κόντρα στην Χάποελ Εϊλάτ, η οποία επικράτησε με 81-71 και ισοφάρισε τη σειρά της ημιτελικής φάσης των ισραηλινών πλέι οφ σε 1-1.

Οι παίκτες της Εϊλάτ από την αρχή της αναμέτρησης, φρόντισαν να ελέγξουν τον ρυθμό απέναντι στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ και έτσι μετά από 20 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 42-37.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Χάποελ άνοιξε ακόμη περισσότερο τον ρυθμό της, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να μην μπορεί να ακολουθήσει και έτσι οι γηπεδούχοι νίκησαν με 81-71, κάνοντας το 1-1 στη σειρά.

Για την «ομάδα του λαού», ξεχώρισαν οι Ντέβιν Σμιθ με 22 και Ταϊρίς Ράις με 13 πόντους, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης δεν αγωνίστηκε.