2015-01-24 23:10:14
Φωτογραφία για Αναστασίου:Πρώτα από όλα πρέπει να κοιτάξουμε τους εαυτούς μας
Ο Μάρκους Μπεργκ την Δευτέρα θα υπογράψει το νέο του συμβόλαιο με το τριφύλλι και το Σάββατο έβαλε την υπογραφή του στη νίκη των πράσινων με 1-0 επί της Καλλονής σε ένα παιχνίδι όπου οι Κυπελλούχοι δεν κινδύνεψαν ούτε λεπτό. Οι «πράσινοι» για άλλο ένα ματς δυσκολεύτηκαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, πέτυχαν δύο γκολ με τον Σουηδό τα οποία δεν μέτρησαν ποτέ ως οφσάιντ, αλλά τελικά με την… τρίτη τα κατάφεραν στο 78ο λεπτό. Δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις η Καλλονή κι έτσι έμεινε στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Ο Γιάννης Αναστασίου υποστήριξε πως ο Παναθηναϊκός δεν ήταν αποτελεσματικός και για αυτό κέρδισε με 1-0. "Ήταν το έβδομο ματς σε 19 ημέρες και ξέραμε από πριν ότι θα έχουμε ένα δύσκολο έργο κόντρα σε μια ομάδα που αμύνεται καλά και το έδειξε και στο αποψινό ματς. Το εύκολο είναι να κάνουμε κριτική αλλά πρώτα από όλα πρέπει να κοιτάξουμε τους εαυτούς μας καθώς κάναμε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν τελειώσαμε τις φάσεις όπως θα έπρεπε και δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Όταν δεν έρχεται το γρήγορο γκολ κόντρα σε αυτές τις ομάδες θα αγχωθείς. Ο αντίπαλος θα κάνει αυτό που μπορεί για να σε εκνευρίσει. Εμείς δείξαμε ωριμότητα και σωστή διαχείριση στον αγώνα και με αυτόν τον τρόπο νικήσαμε ένα δύσκολο ματς ενώ κρατήσαμε εντός έδρας το μηδέν στην άμυνα και συνεχίζουμε στο επόμενο ματς αυτό της Πέμπτης με την Ξάνθη στο Κύπελλο και στον επαναληπτικό".