2015-10-22 23:57:35
Φωτογραφία για Στο ΟΑΚΑ αφεντικό είναι ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Καρσίγιακα και κατάφερε να κάνει… σεφτέ στην φετινή Euroleague, επικρατώντας με 85-73 των πρωταθλητών Τουρκίας στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να… χτυπήσουν κοντά στο καλάθι και με μπροστάρη τον Ραντούλιτσα, αλλά και την πιεστική άμυνα, «έχτισαν» διαφορά από νωρίς (16-9, 6′). Η κατάσταση έγινε ακόμα καλύτερη, με τους Καλάθη και Φώτση να… μπαίνουν στην εξίσωση και το δεκάλεπτο να κλείνει με το «τριφύλλι» στο +15 (30-15). Ο Τζέιμς Γκιστ συνέχισε να πρωταγωνιστεί, για τον Παναθηναϊκό και η διαφορά αυξανόταν σταδιακά, μέχρι και τους 18 πόντους (45-27, 18′). Οι Τούρκοι μείωσαν στο φινάλε του πρώτου μέρους σε 47-34 με τον Γκονλούμ. Ο Κόλτον Άιβερσον έκανε αισθητή την παρουσία του στην αναμέτρηση και κάπως έτσι η Καρσίγιακα ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα (47-40, 23’0. Οι «πράσινοι« αντέδρασαν και με τους Γκιστ-Πάβλοβιτς να σκοράρουν ανέβασαν τη διαφορά (56-42, 25′)
. Το διψήφιο προβάδισμα έμεινε μέχρι τέλους της περιόδου, για το 64-52. Οι «πράσινοι« διατήρησαν τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, δίχως να πιεστούν ιδιαίτερη από την τουρκική ομάδα. Μάλιστα, φρόντισαν να χαρίσουν και θέαμα στον κόσμο τους με τις πάσες του Καλάθη. Το τελικό 85-73 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πρώτη νίκη του στην φετινή Euroleague. Σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα του Παναθηναϊκού στην φετινή Euroleague o Τζέιμς Γκιστ ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του με 27 πόντους, επίδοση η οποία ήταν η καλύτερη της καριέρας του όσον αφορά το σκοράρισμα. Παράλληλα, ρεκόρ ασίστ σε ένα παιχνίδι στην Euroleague κατέγραψε και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος με τις 11 ασίστ που μοίρασε ξεπέρασε το προσωπικό του ρεκόρ σε ασίστ, το οποίο ήταν 7, τις οποίες μοίρασε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν.