2015-12-24 19:26:20
Φωτογραφία για ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 76-64
Παίζοντας μυαλωμένα και βγάζοντας την ποιότητά του στο... νήμα, ο Ολυμπιακός έκαμψε τον αξιόμαχο Άρη με 76-64.

Με ιδανικό τρόπο είπαν... «αντίο» στην Α1 για το 2015 οι ερυθρόλευκοι. Σε ένα μεγάλο ματς που έγινε στο ΣΕΦ, οι πρωταθλητές επικράτησαν στο τέλος επί του Άρη, χάρη στο... ξέσπασμά τους στην τέταρτη περίοδο, αλλά και την άμυνα που δεν επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να παραμείνουν στο παιχνίδι.

Ως το τέλος της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ (56-55 στο 30'), στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάτησαν... γκάζι, ξέφυγαν και ουσιαστικά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω απ' τους 4 (66-62), προτού τελικά έρθει η νίκη, ενόψει και της Μπαρτσελόνα την άλλη εβδομάδα.

Στην επιστροφή του ο Σπανούλης είχε 15 πόντους, ο Στρόμπερι πρόσθεσε άλλους 14, ενώ οι Παπαπέτρου-Χάντερ ήταν καθοριστικοί.

Από πλευράς΄παικτών του Άρη, που περιορίστηκαν στους 9 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, 14 έβαλε ο ΜακΝίλ (που καθηλώθηκε αρκετή ώρα με φάουλ στην άκρη του πάγκου) και 14 ο Χάγκινς, με τον Ουάιτ να μένει χαμηλά.

Στα καθαρά αγωνιστικά Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και πιο… εύστοχα χάρη στους Αμερικανούς του (2-6), ωστόσο η είσοδος του Χάντερ (αντί του αρνητικού Μιλουτίνοφ) έδωσε άλλη… οντότητα και σκοράρισμα στον Ολυμπιακό, για το 7-6. Παρά το ότι ο Σπανούλης πήρε το... «όπλο» του στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι –που γενικά ήταν άστοχοι- διατηρούνταν σε απόσταση… αναπνοής χάρη σε βολές, με το 14-13 στο 8’. Το πρώτο τρίποντο από πλευράς Άρη (με τον Κοέν) βρήκε... «απάντηση» από τον -για άλλο ένα πάιχνίδι- πολύ καλό Χάκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, που έγραψε το 19-16 για τους ερυθρόλευκους.

Με μπροστάρη τον Ζάρα –την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος, με κακές επιλογές, πνιγμένος στην αντίπαλη άμυνα- ο Άρης έτρεξε σερί 7-0, πέρασε μπροστά με 23-21 και διατηρήθηκε κάτι παραπάνω από ζωντανός στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι ανέκτησαν τα ηνία (27-26), σε ένα ματς με πολύ (αθλητικό) ξύλο στις άμυνες, με πολλά άστοχα σουτ και χωρίς ρυθμό. Το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια –κυρίως χάρη σε βολές στις δύο άκρες του παρκέ- με τον Άρη να βγαίνει τελικά στα πρώτα 20 λεπτά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ του 37-34 (με ένα μίνι σερί 4-0 στο νήμα) απέναντι σε έναν μέτριο Ολυμπιακό που... ψαχνόταν στο παρκέ.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν «ζεστά» στο δεύτερο μέρος και έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (43-36), αλλά τα χαμόγελά τους δεν κράτησαν για πολύ. Βασικά... κράτησαν ελάχιστα! Μέσα σε 2’, ο Ολυμπιακός ανέβασε δύο επίπεδα την ταχύτητά του στην επίθεση, έτρεξε γρήγορα και με τους Σπανούλη-Χάντερ έτρεξε παράλληλα και σερί 10-0 για το 46-43. Ο Πρίφτης επανέφερε άρον-άρον τον ΜακΝίλ για να του δώσει λύσεις στο σκοράρισμα. Αυτός ισοφάρισε σε 46-46, με τους πρωταθλητές, πάντως, να διατηρούν –έστω και οριακά- το προβάδισμα, 51-50. Ο Χάκετ οδήγησε τον Ολυμπιακό στο +4, ωστόσο ο ΜακΝίλ με προσωπικό 5-0, έγραψε το 55-54 υπέρ του Άρη, προτού ο Παπαπέτρου στην εκπνοή της τρίτης περιόδου διαμορφώσει το 56-55, σε ένα ματς… που κρατούσε ψηλά την αγωνία στο Φάληρο.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 74-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι 14 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2, Τζέιμς 2, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 10 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ 7 (2), Αθηναίου 2.

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 8, Ουάιτ 5, Ουότερς 10 (1), Χάγκινς 14, ΜακΝιλ 14 (1), Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1), Κοέν 3 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ.