2016-02-26 01:00:19
Φωτογραφία για Δεν του πάει το Europa League
Για άλλη μια φορά ο Ολυμπιακός αποχαιρετά νωρίς το Europa League και μάλιστα με ήττα μέσα στο Καραϊσκάκη. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες, πήρε νωρίς το προβάδισμα (1-0) στην κανονική διάρκεια, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη (29′), αν και ήταν  λανθασμένη η απόφαση του διαιτητή. Στο 6ο λεπτό ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός, όταν ο διαιτητής δεν απέβαλε τον Αλμπέρτο Μποτία για ανατροπή του Φρανκ Ατσεαμπόνγκ που ήταν σε προφανή θέση για γκολ (εκτός περιοχής).

Το σφύριγμα ήταν ανάποδο (ανύπαρκτο χέρι στον Γκανέζο) και οι Πειραιώτες γλίτωσαν το αριθμητικό μειονέκτημα. Να σημειωθεί πως στο δεύτερο ημίχρονο ο Μποτία γλίτωσε ξανά την αποβολή (σε μαρκάρισμα αντιπάλου σε προφανή θέση για γκολ).Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Βέλγοι εμφανίστηκαν πιο φρέσκοι. Σκόραραν σε μια αδράνεια της «ερυθρόλευκης» άμυνας με τον Ατσεαμπόνγκ (103′) και σε μια αντεπίθεση (112′) με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, παίρνοντας τελικά, όχι μόνο την πρόκριση, αλλά και τη νίκη, ενώ είχαν και δοκάρι, με τον Ναχάρ (64′). Ο Ολυμπιακός αν και ήταν ανώτερος της Άντερλεχτ, έχασε ευκαιρίες, είχε τη διαιτησία με το μέρος του, τελικά κατόρθωσε να αποκλειστεί. Διότι περί κατορθώματος πρόκειται. Η άμυνα ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι το "αγκάθι". Η απουσία του Δημήτρη Σιόβα ήταν εμφανής, το κέντρο παρασύρθηκε στα τελευταία λεπτά και δη από τα άκρα δεν μάρκαρε κανείς, με συνέπεια να έρθει ο αποκλεισμός.