2016-06-16 18:13:02
Φωτογραφία για Ο Στάριτζ στο 92΄ έδωσε το φιλί της ζωής στην Αγγλία
Από την κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε η Αγγλία χάρις στο γκολ του Στάριτζ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Ουαλία. Σε ένα παιχνίδι όπου οι Άγγλοι ήταν απογοητευτικοί και φλέρταραν με πρόωρο αντίο από την διοργάνωση, εάν έμενε το ισόπαλο μεχρι εκείνη τη στιγμή αποτέλεσμα. O Γκάρεθ Μπέιλ είχε κάνει το 1-0 για την Ουαλία στο 42΄,  με ένα καταπληκτικό σουτ απο φάουλ, αλλά ο Ρόι Χόντγκσον απάντησε σε όσους τον επέκριναν με «χρυσές» αλλαγές τον Βάρντι και Στάριτζ και η Αγγλία γύρισε το ματς. Με την πλάτη στον τοίχο μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Άγγλοι αλλά οι Βάρντι και Στάριτζ έκαναν όλη την δουλειά. Ο επιθετικός της Λέστερ χρειάστηκε περίπου δέκα λεπτά για να βρει τα πατήματά του και «χτύπησε». Στο 55' ο Στάριτζ έκανε το γέμισμα από τη δεξιά πλευρά, ο Γουίλιαμς έστειλε τη μπάλα χωρίς να το θέλει προς την εστία του Χένεσεϊ και εκεί ο Βάρντι με κοντινό σουτ έκανε το 1-1. Στο 92' ο Στάριτζ με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά την πάσα του Άλι, νίκησε τον Χένεσεϊ και έδωσε την παρτίδα για την Αγγλία.