2016-08-04 23:31:00
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά στην Ευρώπη
Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» την ΑΙΚ στη Στοκχόλμη με 2-0, σε ένα  ματς το οποίο δεν έδειχνε να πηγαίνει όπως το θέλει, αφού ο αντίπαλος πίεσε αρκετά για να πάρει κάτι ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, πήρε όμως αυτό που άξιζε στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν, δίχως ωστόσο επιτυχία, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα πατήματά του ανέβασε την πίεσή του και έφερε το ρυθμό του αγώνα στα μέτρα του.

Ουσιαστικά οι «πράσινοι» σε όλο το πρώτο μέρος είχαν ως στόχο να μην κινδυνέψουν στην άμυνά του και το κατάφεραν. Πέτυχε δυο γκολ με Ιμπάρμπο (46’) και Μπεργκ (73’) ενώ θα μπορούσε να έχει πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα. Ο Παναθηναϊκός σε κάθε  περίπτωση, έδειξε πως έχει επιστρέψει και πως είναι  εδώ για να χαρίσει ξανά  μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές στον κόσμο του! Άλλωστε, μετά τη  Λεωφόρο την περασμένη εβδομάδα, το σύνθημα «Ελλάς, Ευρώπη, Παναθηναϊκός», ακούστηκε και στην «Tele 2 Arena» από τους «τρελαμένους» 500 και πλέον  οπαδούς του που έκαναν το πέταλό τους… Λεωφόρο και έδωσαν ώθηση στην ομάδα για νίκη!