2016-09-11 21:08:08
Φωτογραφία για Αλμέιδα και Πατίτο σκόρπισαν την Ξάνθη
Στο πρώτο ματς της σεζόν για το πρωτάθλημα, η ΑΕΚ επικράτησε με 4-1 της Ξάνθης, παίζοντας ωραία μπάλα στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα. Γκολάρα από τον Αλμέιδα που σκόραρε δύο φορές. Καταπληκτικός ο Πατίτο που μοίραζε ασίστ. Σκόραραν και οι Μάνταλος και Ντίντακ. Στο 7ο λεπτό ο Πατίτο, που ήταν κίνδυνος θάνατος, σέντραρε από αριστερά, με τον Αλμέιδα με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα ο Πατίτο ξανά με σέντρα από αριστερά, βρήκε το κεφάλι του Μάνταλου, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η Ξάνθη στο 12ο λεπτό κατάφερε μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ένωσης να σκοράρει με τον Γιούνες και να μπει ξανά στο παιχνίδι, με τον Αλμέιδα ωστόσο να έχει άλλα σχέδια. Στο 16ο λεπτό ο Πορτογάλος έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, βγήκε μόνος του στην επίθεση και με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-1 .Η ΑΕΚ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 76ο λεπτό. Ο Ντίντακ έκλεψε την μπάλα, βγήκε στην κόντρα αλλά την έχασε. Ο Αραβίδης την κέρδισε ξανά, σέντραρε, ο Βάργκας έκανε τσαφ και ο Ντίντακ από κοντά με το δεξί έκανε το 4-1, ολοκληρώνοντας την ωραία προηγούμενη ενέργειά του.