2016-11-04 02:20:16
Φωτογραφία για ΕΤΣΙ... ΑΝΕΛΥΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ EUROLEAGUE Η ΚΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Πρώτη εντός έδρας ήττα

Την πρώτη του ήττα για τη φετινή σεζόν μπροστά στο κοινό του γνώρισε ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ελλάδος ηττήθηκαν 81-75 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και βρίσκονται στο 3-2 έπειτα από πέντε αγωνιστικές στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας.

Το ματς άρχισε με τη ρωσική ομάδα να είναι ιδιαίτερα εύστοχη πίσω από τα 6.75. Έτσι η διαφορά ανέβηκε στους εννιά, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε γρήγορα για το 21-25 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Πειραιώτες είχαν λάθος αποφάσεις, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα και έτσι το ημίχρονο τελείωσε 28-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με μπροστάρηδες τους Σπανούλη, Μπιρτς και Πρίντεζη, προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά κάθε φορά που το επιχειρούσε, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε τις απαντήσεις για το 51-66. Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μπροστά. Ο Γκριν μπήκε στην επιθετική εξίσωση, ο Παπανικολάου βρήκε κι αυτός λύσεις και η διαφορά έπεσε ακόμη και στους τέσσερις πόντους, αλλά ένα χαμένο ριμπάουντ και ένα σουτ που βρήκε σίδερο, δεν επέτρεψαν να γίνει η τεράστια ανατροπή.