2016-11-06 20:00:19
Φωτογραφία για Κρίμα τα λεφτά σου ρε Σαββίδη
Η έλλειψη γκολτζή στον ΠΑΟΚ φάνηκε άλλη μια φορά στη Νέα Σμύρνη. Ο ΠΑΟΚ είχε δύο δοκάρια, πολλές χαμένες ευκαιρίες, ωστόσο ο έξυπνα στημένος Πανιώνιος με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ από το 14ο λεπτό πήρε την μεγάλη νίκη (1-0) που τον φέρνει στην τέταρτη θέση! Οι χαμένες ευκαιρίες και η ανικανότητα των παικτών του να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα κοστίζει πολύ φέτος στον ΠΑΟΚ. Όταν δεν παίζουν Κάμπος και Ροντρίγκες που είναι κλασσικοί και ικανοί εξτρέμ τότε μοιραία ζητάς περισσότερα πράγματα από τους χαφ. Δηλαδή να κινηθούν επιθετικά και να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο,τι ακριβώς δεν έκαναν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Πανιώνιο οι Χαρίσης, Κάνιας και Σάκχοφ. Μοιραία ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει επίθεση μόνο από δεξιά με τον Μάτος, αφού ο Κρέσπο που έπαιζε αριστερά δεν είναι ακραίος αλλά στόπερ. Σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ, ο  Πανιώνιος, διαθέτει στη μεσαία γραμμή τον Ιρανό Μασούντ που δημιούργησε φάσεις για τους συμπαίκτες του και απείλησε ο ίδιος τον Γλύκο. Έτσι ο Πανιώνιος προηγήθηκε  με 1-0 και παρά την πίεση που του άσκησαν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά έβγαινε επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, κρατώντας μέχρι τέλους την νίκη στα χέρια του.