2016-12-12 22:05:36
Φωτογραφία για Άσσο από το μανίκι έβγαλε ο Μπέντο στα Γιάννινα
Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο, ο Καρντόσο έσπασε την κακοδαιμονία, δικαιώνοντας τον Μπέντο για την επιλογή του να τον χρησιμοποιήσει στη βασική ενδεκάδα, αφού βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά με τα «ερυθρόλευκα» και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη (0-2) επί του ΠΑΣ Γιάννινα, που από το 42’ έπαιζε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λίλα με δεύτερη κίτρινη. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως δυσκολεύτηκαν πολύ στο να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ακόμη και όταν έπαιζαν με παίκτη παραπάνω.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πάουλο Μπέντο, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, πήρε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο, έκλεισε τον ΠΑΣ στην περιοχή του, όμως δεν έβρισκε τον τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα. Η λύση ήρθε από τον Καρντόσο στο 68’, με τον Σεμπά να διαμορφώνει το τελικό 0-2 στις καθυστερήσεις. Έτσι, η ομάδα του Πάουλο Μπέντο πανηγύρισε την 9η φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα και διατήρησε τη διαφορά 7 βαθμών από τον δεύτερο Παναθηναϊκό, αφήνοντας παράλληλα τους Ηπειρώτες για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς βαθμό.