2016-12-17 01:09:22
Φωτογραφία για Άλλη μια σφαλιάρα για τον Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ
Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τον χρυσό κανόνα που τον θέλει να νικάει πάντα τον Ζέλικο Ομπράνοβιτς όταν τον φιλοξενεί στο ΟΑΚΑ (4η σερί σεζόν) καθώς επιβλήθηκε 81-70 της Φενέρμπαχτσε. Οι «πράσινοι» με διαδοχικούς πόντους από τους Καλάθη και Νίκολς κατάφεραν να ξεφύγουν 19-11 στο 8’ και 23-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν τραυματίας κι αποφασίστηκε την τελευταία στιγμή να παίξει, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο έδειξε ότι δεν ήταν καθόλου επηρεασμένος. Με οκτώ προσωπικούς πόντους σε διάστημα πέντε λεπτών έδωσε «αέρα» 15 πόντων στο «τριφύλλι» (33-18) αναγκάζοντας τον «Ζοτς» να καλέσει ξανά τάιμ άουτ, βλέποντας ότι η ομάδα του δεν μπορούσε να κοντράρει τον ελληνικό σύλλογο.

Η απάντηση αυτή την φορά από τη Φενέρ ήταν άμεση. Ένα μικρό σερί 5-0 έφερε την διαφορά στους δέκα (33-23) με τον Τσάβι Πασκουάλ να διακόπτει αυτήν την φορά τη ροή του αγώνα. Παρ’ όλα αυτά οι «πράσινοι» κόλλησαν στο επιθετικό κομμάτι και οι Τούρκοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν με διαδοχικά τρίποντα σε 39-34
. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 41-37, με την διαφορά αυτή πάντως να αδικεί τον Παναθηναϊκό που ήταν σαφώς ανώτερος. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με βολή του Φελντέιν λόγω τεχνικής ποινής του Ζέλικο Ομπράντοβιτς για συνεχείς διαμαρτυρίες. Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έμοιαζε σε αρκετά σημεία μ’ εκείνη του πρώτου. Οι παίκτες του Πασκουάλ έδειχναν πιο έτοιμοι από τους αντιπάλους τους και με τον Ντεμέτρις Νίκολς να έχει πάρει το... όπλο του οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με δέκα πόντους (51-41) στο 25’. Η Φενέρ αντέδρασε ξανά και μείωσε σε 51-46 στο 27’. Ένα λεπτό αργότερα οι διαιτητές ανακάλυψαν τέταρτο φάουλ του Κρις Σίνγκλετον σε διεκδίκηση ριμπάουντ. Παρ’ όλα αυτά οι «πράσινοι» άντεξαν και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 61-52. Επτά σερί πόντοι του Μπουρούση έστειλαν την διαφορά στο +14 (66-52) για τον Παναθηναϊκό με τον κόσμο στο ΟΑΚΑ να παραληρεί με την εικόνα του «τριφυλλιού». Επτά λεπτά πριν το φινάλε και ο διεθνής σέντερ αλλά και ο Νίκολς είχαν φτάσει τα τέσσερα φάουλ, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε προβάδισμα δώδεκα πόντων (69-57). Ο Καλάθης βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με δύο διαδοχικά καλάθια έγραψε το 71-57 με τον Ομπράντοβιτς να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το 75-68 στο 39’ άγχωσε λίγο τον Παναθηναϊκό, αλλά το τρίποντο του Φελντέιν έκανε το 78-58 και όλα τελείωσαν. Η κόρνα της λήξης βρήκε το «τριφύλλι» να θριαμβεύει με 81-70 μέσα σε αποθέωση. «Μαγικός» ο Καλάθης που έπαιξε σαν πραγματικός αρχηγός υπό το βλέμμα του Δημήτρη Διαμαντίδη από τα επίσημα. Ο διεθνής γκαρντ κατέγραψε 16 πόντους (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), μοίρασε 11 ασίστ, κατέβασε 8 ριμπάουντ, είχε 5 κλεψίματα(!) και μόλις ένα λάθος. Πραγματικά τρομερός… Στους 14 σταμάτησε ο αθόρυβος Νίκολς, από 10 είχαν Φελντέιν και Ρίβερς, 9 ο Σίνγκλεντον με πάμπολλη δουλειά σε όλους τους τομείς, άλλους τόσους ο Μπουρούσης με κρίσιμους πόντους στην τελευταία περίοδο