2016-12-18 22:13:36
Φωτογραφία για Τον έκανε...άλογο και τον αποτελείωσε από το πρωτάθλημα
Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε στη Λάρισα χωρίς ενέργεια, χωρίς φαντασία αλλά και με λιγοστές λύσεις, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίστηκε με απαράμιλλο πάθος και πήρε το θετικό αποτέλεσμα έχοντας και τις ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο.  Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ήταν κάκιστη, με παίκτες που πάλεψαν μεν αλλά εμφάνισαν σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορά από την κορυφή στους εννέα βαθμούς. Σε γενικές γραμμές πάντως μόνο ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε στη Λάρισα, σε ένα τραγικό ματς, χωρίς τέρματα, χωρίς ευκαιρίες, με πολλά νεύρα, σκληρά και αντιαθλητικά μαρκαρίσματα.

Ο Παναθηναϊκός δεν ανταπεξήλθε ποτέ στις ανάγκες του αγώνα με την ΑΕΛ, έχασε από νωρίς τη συγκέντρωσή του με το... ξύλο που έπεφτε στο ματς και το "κιτρίνισμα" από τον διαιτητή Παπαδόπουλο, άφησε δυο πολυτιμους βαθμούς στη Θεσσαλία και έχασε και τον Ζέκα, που αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης. Το «τριφύλλι» περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η κάκιστη βραδιά των περισσότερων παικτών του και το γεγονός ότι η ομάδα δεν είχε ενέργεια και «ανάσες», έφεραν ως φυσική συνέπεια το 0-0 που «σφράγισε» το τελευταίο ματς του 2016 για τον Παναθηναϊκό…