2012-05-19 18:27:04
Φωτογραφία για Ισοφάρισε ο Πανιώνιος, την Τρίτη η τελική μάχη
Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ο Πανιώνιος επιβλήθηκε του Κολοσσού με 88-71 και έκανε το 2-2 στέλνοντας τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Πλέον οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν για μία τελευταία φορά για φέτος την Τρίτη (22/05) στο «Βενετόκλειο», εκεί όπου ο νικητής θα κατακτήσει την 3η θέση στον βαθμολογικό πίνακα της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι παρά το γεγονός πως ο Κολοσσός ξεκίνησε με ένα σερί 6-0. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να παίξουν εξαιρετική άμυνα, ενώ στην επίθεση έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι σχετικά εύκολα. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να προηγείται με 19-11. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να διευρύνουν τη διαφορά τους απέναντι στην ομάδα της Ρόδου. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, ειδικά στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα να βρει τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 44-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος δεν συνάντησε κάποιο πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό και κατάφερε να πάρει μεγαλύτερη διαφορά απέναντι στην ομάδα της Ρόδου. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον ρυθμό τους και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 68-54 υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης. Στη συνέχεια ο Κολοσσός δεν μπορούσε να ανατρέψει το σκορ με τον Πανιώνιο να παίζει εξαιρετική άμυνα και να κάνει πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι. Έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησαν με 88-71 και έστειλα τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα γίνει την Τρίτη (22/05) στο «Βενετόκλειο».

Διαιτητές: Σχινάς - Φούφης - Γκούμας.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-35, 68-54, 88-71.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 6 (1 τρίπ., 8 ασ.), Κις 9 (3), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 11 (3), Μπατής 9 (1), Καββαδάς 14, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 10, Νάτζφεϊ 15 (3), Παραγυιός 3 (1), Μπάρλος 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 19 (2), Χάτεν 14 (1), Καλαϊτζής, Πάνος 2, Γεωργαλλής 2, Ασημακόπουλος 3 (1), Μπόικιν7 , Χαρίσης 4, Τσάμης 6 (1), Χόπσον 14.