2018-10-04 22:13:52
Φωτογραφία για Πλήρωσε τα λάθη της άμυνας του και του Μαρτίνς
Ο Ολυμπιακός έχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει ένα καλό αποτέλεσμα στο Μιλάνο απέναντι στη Μίλαν, αφού παρουσίασε άψογη τακτική για περισσότερη από μία ώρα αγώνα, έκλεισε όλα τα ατού των ροσονέρι, αναγκάζοντάς τους σε βιαστικές επιθέσεις, ενώ απέφυγε μέχρι τα μέσα του δεύτερου 45λεπτου όλα τα ατομικά λάθη. Όλα αυτά όμως μέχρι το 70' της αναμέτρησης όταν και ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1,

ενώ στο 79' βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, πληρώνοντας τα τραγικά λάθη της άμυνάς του και το γεγονός ότι ο Πέδρο Μαρτίνς δεν φρέσκαρε την ομάδα και έκανε πρώτη αλλαγή στο 72'. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν νωθρά στο ματς έχοντας καθαρά παθητικό ρόλο, όμως στο 14' στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψή τους στα καρέ του Ρέινα άνοιξαν το σκορ με τον Γκερέρο. Ένα γκολ που έβαλε επιπλέον άγχος στους "ροσονέρι" και έδωσε... φτερά στα πόδια των Πειραιωτών που έπαιζαν έξυπνα, κλείνοντας χώρους και ψάχνοντας κάτι στις κόντρες κυρίως με τον Ναουέλ
. Ο Ζοσέ Σα είπε "όχι" στον Ιγκουαΐν και το ημίχρονο βγήκε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Μια από τα ίδια και στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 55' που ο Τζενάρο Γκατούζο πέρασε στο χορτάρι τους Τσαλχάνογλου και Κουτρόνε αντί των αρνητικών Καστιγιέχο και Μποναβεντούρα. Αυτόματα η Μίλαν πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με τους δύο προαναφερθέντες να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων και πρωταγωνιστές έφτασε στο 1-1 την ώρα που ο Ολυμπιακός έμοιαζε να μένει από δυνάμεις και ειδικά κάποιοι παίκτες όπως ο Τουρέ ήταν ωσεί παρόντες. Στο 70' λοιπόν, σέντρα του Τσαλχάνογλου από αριστερά, ο Σισέ πήρε έναν... υπνάκο και δεν καθάρισε στον αέρα δικιά του φάση, ο Κουτρόνε πίσω του. καραδοκούσε και με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Αυτό ήταν, η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού μετά την ισοφάριση ήταν για μπλούπερς και με τον Ιγκουαΐν να κάνει γιο-γιό τον Σισέ στο 76' έγινε το 2-1, για να έρθει πάλι σαν σε προπόνηση τρία λεπτά αργότερα το 3-1 ξανά από τον Κουτρόνε. Στο 93' ο Τσαλχάνογλου είχε δοκάρι και ευτυχώς το... κοντέρ σταμάτησε στα τρία γκολ για τους Ιταλούς.